Policie našla u autobusu Borussie dopis, vyšetřuje možné islamistické pozadí útoku

Vyšetřovatelé útoku na fotbalisty Dortmundu prověřují možné islamistické pozadí činu. V nalezeném listu se připomíná předvánoční útok v Berlíně, objevil se ale i druhý dopis, který ukazuje na antifašistickou scénu. Vyšetřování útoku převzalo nejvyšší státní zastupitelství, které se běžně zabývá i teroristickou problematikou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exploze poničila autobus fotbalistů Borussie Dortmund

Exploze poničila autobus fotbalistů Borussie Dortmund | Zdroj: Reuters

List, který byl nalezen nedaleko místa trojice explozí, podle deníku Süddeutsche Zeitung začíná slovy o Alláhovi. Dále se v něm píše o berlínském útoku, který si v prosinci vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných, a o zapojení Německa do boje proti takzvanému Islámskému státu. Proto, stojí dále v textu, jsou nyní sportovci a další prominenti v Německu i v jiných "křižáckých zemích" na "listině smrti" Islámského státu.

Neznámý autor dopisu požaduje, aby spolková republika stáhla průzkumné letouny Tornado využívané v boji proti IS a aby uzavřela základnu amerických vojsk v západoněmeckém Ramsteinu.

Vyšetřovatelé ve spolupráci s odborníky na islám pokračují v analýze listu. Na závěrečné hodnocení je podle nich ještě brzy. Ve hře je i možnost, že se skutečný pachatel snaží vyšetřovatele zmást. Podobný způsob přiznání se k činu je totiž u islamistů nezvyklý.

Mezitím se podle agentury DPA objevilo další psaní, které se od úterního večera šíří internetem. Kdosi v něm napadá politiku fotbalového Dortmundu, který prý nedostatečně tvrdě postupuje proti rasistům, nacistům a pravicovým populistům. Autobus byl podle tohoto dopisu napaden jako symbol politiky fotbalového týmu. Vyšetřovatelé zkoumají autenticitu textu.

Autobus fotbalistů Dortmundu v úterý cestou na večerní domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze. Zranění ruky při nich utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme