Policisté opět zpovídali izraelského premiéra. Výslech přerušil telefonát s Trumpem

Izraelská policie v pondělí opět vyslýchala premiéra Benjamina Netanjahua kvůli obviněním z korupce. Sedmašedesátiletý předseda vlády, který veškerá nařčení popírá, zatím nebyl z ničeho obviněn. Jeho političtí soupeři ale stále častěji hovoří o možnosti předčasných voleb, informovala agentura Reuters. Výslech podle mluvčího Natanjahuova úřadu přerušil telefonát s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Státníci podle něj mluvili o íránské jaderné hrozbě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je podezřelý z údajně nelegálního přijímání drahých darů od domácích i zahraničních podnikatelů.

Policie ho vyšetřuje i kvůli tomu, že se údajně snažil přimět majitele jedněch z největších izraelských novin, deníku Jediot Achronot, aby o něm psal pozitivně. Výměnou za to Netanjahu podle izraelských médií nabídl, že zajistí snížení nákladu konkurenčního deníku Israel Hajom.

Pondělní výslech, který je v pořadí už čtvrtý, se konal v Netanjahuově rezidenci v Jeruzalémě. Podle deníku Haarec se týkal rozporů mezi výpověďmi premiéra a jeho ženy Sary. Policie to podle zpravodajské agentury AFP nechtěla komentovat.

Palestinci se musí zbavit nenávisti a Izraelci jednat pružně, řekl Trump po schůzce s Netanjahuem

Číst článek

Policejní mluvčí sdělila, že vyšetřovatelé po skončení výslechu zveřejní prohlášení, zatím se tak ale nestalo. Policejní šéf Roni Elsheich už dříve novinářům řekl, že vyšetřování se chýlí ke konci. Policie se podle něj po jeho skončení rozhodne, zda kauzu nechá být, nebo doporučí prokuratuře, aby vznesla proti Netanjahuovi obvinění.

Politici napříč stranami podle Reuters začínají taktizovat s ohledem na možné předčasné volby v případě Natanjahuova obvinění. Pokud by tato situace skutečně nastala, premiér by pravděpodobně rezignoval. Většina analytiků se podle Reuters shoduje, že premiéra nikdo z jeho strany Likud nenahradí a že nejpravděpodobnější možností jsou předčasné volby někdy na podzim.

Netanjahu i jeho manželka Sara v minulosti čelili několika skandálům. Sara Netanjahuová byla například obviňována z údajného tyranizování zaměstnanců i z extravagantních a vysokých výdajů.

Kdo je Benjamin Netanjahu přezdívaný Bibi?

Sedmašedesátiletý Netanjahu, rodák z Tel Avivu, vystudoval v USA Massachusettský technický institut. Po návratu do Izraele v roce 1978 působil v diplomatických službách. Členem parlamentu se poprvé stal v roce 1988.

Netanjahu přezdívaný Bibi byl od února 2003 do srpna 2005 ministrem financí ve vládě Ariela Šarona, kde zahájil ekonomické reformy včetně privatizace a dokázal pozvednout ekonomiku. V srpnu 2005 ale podal demisi kvůli nesouhlasu s plánovaným stažením židovských osadníků z pásma Gazy.

V čele izraelského kabinetu stál poprvé v letech 1996 až 1999. V roce 2009 pak se svou pravicovou stranou Likud sice v předčasných parlamentních volbách skončil druhý, přesto ho tehdejší prezident Šimon Peres pověřil sestavením vlády.

Netanjahu poté vyhrál v předčasných volbách v lednu 2013 a březnu 2015. Předsedou vlády se tak stal celkem čtyřikrát, jako jediný v historii země třikrát za sebou. Pokud v roce 2019 dokončí toto volební období, stane se nejdéle sloužícím premiérem Izraele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme