Polská Visla ohrožuje severní varšavská sídliště

Po největší polské řece Visle postupuje povodňová vlna. Na její přijetí se připravuje Kujavsko, Pomořanské vojvodství na severozápadě země. Voda ale působí problémy i v místech, kudy už jeji hlavní nápor prošel. Na Slovensku už voda opadá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodňová vlna sice prošla Varšavou, aniž způsobila větší škody, ale stále znamená ohrožení. Na severním předměstí Tarchomin začaly prosakovat protipovodňové valy. Za nimi je sídliště, kde žije asi 30 tisíc lidí. Podle hasičů by na zpevnění valu mělo stačit asi 15 tisíc pytlů s pískem. Jde o zatím jediné ohrožené místo v metropoli.

Povodňodá vlna směřuje do historického města Toruň. I tam jsou zpevňovány valy uvnitř města. Povodňová vlna na Visle je specifická svou délkou - měří asi 300 km. Krizovými místy proto prochází až 3 dny. Drama se odehrávalo v obci Kamieň v lubelském vojvodství, kde se voda dvakrát přelila přes valy. Obyvatelé Kamieňe obvinili hasiče, že valy nechaly protrhnout záměrně, aby od zatopení uchránili památkově chráněné město Kazimierz Dolny, které leží asi 30 km po proudu .

Hrozba povodní na Slovensku je zatím zažehnána. Hladiny všech řek klesají. Území na východě republiky ale stále ohrožují lokální průtrže mračen. Pokles zaznamenali i pracovníci Povodí Bodrogu a Hornádu. Pomalu se snižuje i hladina Latorice. Prudká bouře postihla po odvolání výjimečného stavu v Prešovském kraji čtyři obce levočského okresu. Následná přívalová vlna zasáhla i populární Baldovský minerální pramen. První předěbžné odhay škod způsobených nedávnými záplavami hovoří o více než jedné miliardě korun. Povodně zasáhly 210 slovenských obcí. Voda zalila více než 20 tisíc hektarů zemědělské půdy.

Markéta Kaclová, Pavel Novák, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme