Polsko letos vydá miliony zlotých na vzpomínkové akce

Polská vláda schválila program akcí spojených se 70. výročím počátku II. světové války. Ta začala 1. září 1939 nacistickým útokem na Polsko. Tyto a další akce mají v přepočtu stát více než 100 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tank z II. světové války | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

V Polsku začíná rok devítkových výročí. Vláda a místní samosprávy naplánovaly na letošek asi 60 velkých vzpomínkových akcí. Začnou už v březnu a potrvají až do listopadu.

Největší akce se odehrají v Gliwicích, Vratislavi, ve Varšavě a samozřejmě v Gdaňsku na Westerplatte, kde 1. září 1939 ve 4 hodiny 45 minut začala II. světová válka útokem z německého křižníku Schleswig-Holstein.

Další mohutné akce jsou spojené s 20. výročím pádu komunismu. Jejich epicentrem bude opět Gdaňsk. V tamní loděnici se má konat Festival Solidarity a v jeho rámci návštěvníci uvidí například premiéru představení Luchina Viscontiho a Enrica Medioly Soumrak bohů. Ale to bude až v srpnu.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme