Populace úhořů klesá, může za to láska ke kaviáru
Za posledních dvacet let se populace úhořů v evropských vodách klesla o devadesát procent. Informaci přinesl britský deník The Independent. Evropské státy chtěly lov úhořů dočasně zakázat, ale nepovedlo se. Francie odmítla zákaz lovu podepsat. Vyváží totiž úhoře do Číny a nechce přijít o zisky.
Podle zoologa Evžena Kůse je ubývání úhořů problémem již několik desítek let. „V minulosti to bylo především znečištění evropských řek,“ říká zoolog. Dodává také, že pokud bude pokračovat úbytek současným tempem, může to být pro populaci úhořů likvidační.
Jak také tvrdí, především francouzští rybáři našli v takzvaných „skelněných“ larvách svůj zdroj příjmů. „Jestliže stát lov povolí, je to otázka poptávky a nabídky. Je to ale plýtvání, protože kaviár je jen lahůdka. Daleko lepší by bylo, kdyby ryby mohly dorůst. Bohužel byznys je byznys,“ podotýká Kůs.
Organizace CITES (Convention on International Trade in Endangered Species) a evropské země se sice snaží klesání počtu těchto druhů zabránit, ale jak říká zoolog Kůs, ve všem hraje roli lobbing. „Každá země si může vymoci výjimky jako Francie. Přímořské státy vždycky budou lobbovat za to, aby se něco vylovilo. Morální zábrany jdou pak vždycky stranou.“
Podobně jsou na tom prý i ostatní ryby, jejichž druhy původně obývaly evropské břehy. „Například populace sleďů. To, co jíme v konzervách, je vyloveno u břehů Antarktidy nebo Jižní a Severní Ameriky. Evropské rybářské flotily plují na druhé straně zeměkoule, protože my už jsme tady všechno vylovili a zdevastovali,“ doplňuje odborník Evžen Kůs. Podle jeho názoru jedinou možností zlepšení situace je apel na francouzskou vládu.