Posluchači britského rádia zvolili Marxe největším filosofem

Posluchači čtvrtého programu britského rádia BBC zvolili Karla Marxe největším filosofem všech dob. Jak zaznamenal spolupracovník Radiožurnálu ve Spojeném království Milan Kocourek, Britům je postava Karla Marxe velmi blízká.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Marx

Karel Marx | Foto: Archiv ČRo

Není to poprvé, co byl Karel Marx v Británii shledán největším filosofem všech dob. Na podzim roku 1999 mu titul největšího myslitele přiřkli také účastníci internetové stanice BBConLine.

Tehdy byl Albert Einstein na druhém místě, na desátém Friedrich Nietzsche. Tentokrát se v hlasování vyjádřilo téměř 30 procent ze třiceti tisíc posluchačů rádia 4, které je rozhlasovou stanicí mluveného slova ve Spojeném království srovnatelnou s naším Radiožurnálem.

I když někteří z vás pravděpodobně nebudou s tímto výběrem souhlasit, není přeháněním říci, že Karel Marx je Britům bližší než kterýkoli jiný cizinec minulosti. V Londýně se usadil začátkem padesátých let 19. století poté, co byl vyhoštěn z několika evropských zemí a měst jako nebezpečný revolucionář.

V Londýně napsal své veledílo Das Kapital a zamiloval si i místní šenky, do kterých rád chodil se svými kamarády. Jeho kumpán Wilhelm Liebknecht ve svých vzpomínkách zaznamenal, jak se cestou z hospody kameny strefovali do plynových lamp, které s gustem rozbíjeli na tisíc kusů.

Mezi těmi, kdo se diví posluchačům rádia 4 za to, že považují Karla Marxe za největšího filosofa všech dob, je Simon Sebag Montefiore, úspěšný autor celé řady knih, mezi nimi vysoce oceňovaného Stalinova životopisu. V listě Daily Mail napsal: "Připadá mi zarážející, že lidé tak inteligentní, jakými posluchači rádia 4 zajisté jsou, mohou natolik zveličovat muže, jehož dílo zapříčinilo víc bídy v našem světě než dílo kteréhokoli jiného jednotlivce".

Simon Sebag Montefiore zaznamenává, že bez Karla Marxe by nebyla studená válka, nebyla by železná opona, nebyly by gulagy. Více než 150 milionů lidí bylo zmasakrováno v jeho jménu. O Rusech, kteří zemřeli, se říkalo, že odešli k Marxovi.

Závěrem Simon Sebag Montefiore píše: "Je pravda, že Marx nenesl přímou odpovědnost za vraždy vykonané jeho jménem. Vinu nesou muži, kteří k nim dali pokyny a kteří zmáčkli kohoutek. Ale ignorovat nesnášenlivost, amorální absolutismus a takzvané vědecké jistoty Marxových idejí, jimiž byly ospravedlňovány nejhorší zlé sny 20. století je zcela nepřijatelné".

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme