Postoj Polska budí obavy před finálním jednáním o ústavní smlouvě
Ministři zahraničí dnes v Lucemburku odstartují finální debatu o budoucí smlouvě Evropské unie. Šéfové diplomacií mají připravit půdu pro summit sedmadvacítky, který se sejde ve čtvrtek a pátek v portugalském Lisabonu. Ten by měl schválit dokument, který nahradí zkrachovalou evropskou ústavu.
Česká republika jde do posledních dnů jednání o budoucí ústavní smlouvě s požadavkem prosadit takzvanou obousměrnou flexibilitu. Mechanismus, který má umožnit snazší přesun pravomocí z Evropské komise na členské státy. Podle diplomatických zdrojů Českého rozhlasu ale nemá český požadavek podporu žádné jiné země a podle všeho nebude figurovat nijak významně na agendě summitu.
Obavy budí spíš postoj Polska. To mělo výhrady vůči způsobu hlasování, který nová smlouva přinese. V Polsku jsou navíc za několik dnů volby, a to může politiky přimět, aby bojovali za národní zájmy a byli méně přístupní ke kompromisu.
Polsko ale zřejmě nebude dělat potíže s evropskou smlouvou. Před odjezdem na schůzku evropských ministrů zahraničí to naznačila šéfové polské diplomacie Anna Fotygová. Polsko chce totiž před volbami ukázat, že umí dělat i konstruktivní zahraniční politiku.
Ministryně zahraničí Fotygová uvedla, že od podpisu nové základní dohody dělí evropské země už jen jeden krůček. Pro Varšavu je důležitý takzvaný janinský mechanimus, který umožňuje odložit rozhodnutí Unie, s nimiž některý z členských států nesouhlasí.
Varšava přistoupila na to, že tento mechanismus bude součástí dodatku k evropské smlouvě. Optimistický je, pokud jde o očekávané výsledky summitu, také prezident Lech Kaczyński. Pozorovatelé oceňují, že evropské záležitosti se tentokrát nestaly předmětem politických sporů v předvolební kampani.