Před pěti lety otřásly světem události z 11. září 2001

Přesně pět let uplynulo ode dne s historickým datem 11. září 2001, kdy dvě unesená letadla narazila do budov Světového obchodního centra v New Yorku, třetí spadlo na budovu Pentagonu a čtvrté se zřítilo v Pensylvánii. Tyto krvavé teroristické útoky si vyžádaly téměř tři tisíce lidských životů. Muže, který atentáty zosnoval, Usámu bin Ládina se stále nepodařilo dopadnout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ground Zero dnes

Ground Zero dnes | Foto: AFP

V New Yorku, ve Washingtonu a na venkově v Pensylvánii si dnes lidé připomenou tragické události teroristických útoků z 11. září 2001. Vzpomínkových akcí se zúčastní nejvyšší američtí představitelé, ale také tisíce Američanů.

V New Yorku na místě zvaném Ground Zero, které zbylo po odklizení trosek Světového obchodního centra, dnes stejně jako při podobných slavnostech v minulosti zazní jména všech 2749 obětí. Čtení seznamu, ke kterému byli opět vyzváni jejich příbuzní, čtyřikrát přeruší minuta ticha na připomenutí okamžiků nárazů letadel do mrakodrapů a jejich následného kolapsu. Po setmění se pak na jedinou noc v roce rozzáří nad místem zkázy dva obří světelné sloupy znázorňující zřícená Dvojčata.

Newyorské piety se tentokrát zúčastní i prezident George Bush. Už včera s manželkou Laurou položil na místě bývalých mrakodrapů WTC věnec. Po vzpomínkové akci v New Yorku se dnes zastaví také na poli u Shanksville v Pensylvánii a před budovou Pentagonu, kam dopadla další dvě letadla.

Na závěr dnešního programu promluví Bush k americkému lidu a ohlédne se zpět za tímto tragickým dnem. Včera v podvečer Bush řekl: "Zítřek bude pro mnoho lidí velmi smutným dnem. Bude to den vzpomínek. Jsem si jist, že na ponaučení z tohoto hrozného dnu nikdy nezapomenu."

Bude to den smutku a vzpomínek, ale i naděje

Pro Ameriku je dnešní den hodně bolestný, ale také hořký. Teroristické útoky na New York a Washington byly nejhorší agresí ze zahraničí na kontinentální území Spojených států od konce válek za nezávislost. Nejhůře se to pochopitelně dotklo lidí, kteří jsou jakkoliv spojeni s místy, kam islámští fanatici zaútočili s unesenými letadly.

"Je to bolestné, pamatuješ si ty, kteří tu zahynuli a jejich rodiny. Ale odsud z Pentagonu neodešel pracovat skoro nikdo. Ne, nedostali nás. Ale pochopitelně bezpečnostní opatření nemohou být všude, nelze zkontrolovat úplně všechno. Kdo ví, jestli se to nemůže stát ještě jednou. Ale nemůžeš přestat žít, protože máš trochu strach." řekla Českému rozhlasu Sherley Boren z počítačového oddělení Pentagonu, která pracovala jen dvě kanceláře od místa, kam 11. září 2001 dopadlo jedno z unesených letadel.

Podobnou zkušenost má i Petty Maxfield, která tam také pracuje v demografickém oddělení: "Sešli jsme se na poradě krátce poté, co se to stalo a lidé chtěli jít pracovat nazpátek. Brali to jako vzdor proti tomu, co nás postihlo. Museli jsme podpořit rodiny našich kolegů a přátel, kteří tu zahynuli. Tohle byl útok na nás, lidé byli odhodlaní, byla jsem až překvapená, jak chtějí nazpátek."

Dnešní den bude v Americe hlavně dnem smutku a vzpomínek. Někteří lidé si půjdou vzpomenout na své blízké k místu, kde stály mrakodrapy, další ve Washingtonu k budově Pentagonu nebo na pole v Pensylvánii. A někteří zůstanou jen se svou rodinou, jako Thomas Heidenberger, jehož žena Michele zemřela v letadle, které dopadlo na Washington:

"Neúčastním se velkých událostí. Takové akce jsou potřebné, aby lidé věděli, co to je terorismus a co nám sebral. Sám to vím, na svou ženu myslím pořád. Prožili jsme spolu třicet let, mám ji stále v srdci. Vezmu děti a půjdu na hřbitov, položím květinu a budu slavit svou ženu."

11. září si připomíná i Evropa

Pietní akce k pátému výročí teroristických útoků na New York a Washington se budou konat na řadě míst našeho kontinentu. Minutami ticha, smutečními shromážděními, ale i bezplatnými koncerty si lidé připomenou památku obětí dosud nejhorších teroristických útoků v dějinách lidstva.

V Londýně se vzpomínkové akce soustředí na náměstí Grosvenor a přilehlý park v blízkosti amerického velvyslanectví. Po položení věnců bude následovat koncert, který má demonstrovat nezlomenost demokratické společnosti brutálními útoky. V Římě se kromě shromáždění na jednom z ústředních náměstí při této příležitosti uskuteční konference na téma svoboda a bezpečnost. Vzpomínkové ceremoniály se plánují také například v bruselském sídle NATO a na americkém velvyslanectví v Berlíně.

V pražském Obecním domě dnes večer připomene smutné výročí monumentální multimediální projekt nazvaný Missa ecumenica. Unikátní projekt není podle jeho autorů jen ekumenickou mší, ale výzvou lidem k zemi bez válek a násilí.

"I po pěti letech s vámi bojujeme proti zlu terorismu. Ušli jsme dlouhou cestu a jsme nyní lépe připraveni reagovat, než jsme byli před pěti lety," uvádí mimo jiné místopředseda Evropské komise zodpovědný za bezpečnost Franco Frattini v dopise americkému ministrovi pro národní bezpečnost Michaelu Chertoffovi. Předseda komise José Barroso dodává, že Evropa a Amerika musejí bojovat nejenom proti metodám teroristů, ale řešit také příčiny terorismu.

Jen několik dnů před výročím 11. září 2001 z renomovaného průzkumu vyplynulo, že Evropané věří americkému prezidentovi a jeho způsobu boje proti terorismu výrazně méně, než před několika lety.

Alexandr Pícha, Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme