Předčasné izraelské parlamentní volby budou v březnu

Cesta k předčasným parlamentním volbám v Izraeli je otevřená. Prezident Moše Kacav dnes podepsal dekret o rozpuštění parlamentu. Umožnil tím vypsání voleb na 28. březen příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Foto: OSN

Podle izraelských zákonů bude dekret o vypsání nových voleb vydán 8. prosince. Ústavní parlamentní výbor pak dnes schválil návrhy zákonů potřebné k rozpuštění Knesetu.

Prezidentský dekret ukončuje období manévrování na izraelské politické scéně. To vyvolalo rozhodnutí premiéra Ariela Šarona odejít z pravicového vládního bloku Likud a založit vlastní politickou stranu středu. Ta už dnes byla pod prozatímním názvem Národní odpovědnost oficiálně zaregistrována jako parlamentní frakce.

Podle průzkumů veřejného mínění by Šaronova nová liberální strana v současnosti ve volbách drtivě porazila Likud. Šaronova formace by podle respondentů získala ve 120členném parlamentu 30 až 33 křesel, zatímco Likud by se propadl ze současných 40 na pouhých 12 až 15 mandátů.

Jaromír Janev, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme