Premiér Brown potvrdil nutnost plnit závazky a povinnosti v Iráku
Britský premiér Gordon Brown a americký prezident Georg Bush potvrdili nezbytnost obou zemí pomoct irácké vládě nastolit bezpečnost v zemi. Oba představitelé se při rozhovorech v Camp Davidu také shodli na potřebě posílit sankce vůči Íránu za jeho jaderný program a zvýšit tlak na súdánskou vládu, aby víc usilovala o mír v oblasti Darfúru.
Premiér Brown prohlásil, že pro Británii jsou dvoustranné vztahy s USA nejsilnější vazbou a že jeho úlohou je posílit jejich efektivitu.
Londýn k tomu podle Browna nevedou pouze historické vazby s Amerikou, ale také zájem o řešení nejvážnějších problémů, hlavně v Iráku, Afghánistánu, Dárfúru a na dalších místech.
"Sdílím postoj Spojených států, že v Iráku musíme dostát svým povinnostem a udržet zodpovědnost," řekl Brown. "Naším cílem, stejně tak jako cílem USA je krok za krokem předávat zodpovědnost iráckým orgánům," dodal.
Pokud jde o strategii v Iráku, premiér Brown zatím nevystoupil s překvapivým prohlášením. Británie podle něj bude vycházet z doporučení vojenských velitelů. Konečné rozhodnutí o stažení koaličních, respektive britských sil z Iráku bude pak muset projednat britský parlament.
Ve vztahu k Íránu se Brown a Bush shodli, že bude třeba usilovat o přitvrzení sankcí vůči této zemi, aby vláda v Teheránu splnila rezoluci OSN a pozastavila svůj jaderný program. Také vůči súdánské vládě je třeba zvýšit tlak, aby usilovala o skutečný mír v násilím zmítané provincii Darfúr.
Americká média většinou zdůrazňují, že Spojené státy teď britskou podporu velmi potřebují. Asi nejlépe to vyjádřil komentář v místním veřejnoprávním rádiu, podle kterého hloupé kroky Bushovy administrativy na jedné straně a evropská žárlivost na straně druhé namíchaly silný koktejl protiamerických nálad.
Obecně ale americká média očekávají, že nový britský premiér může hrát spíše na strunu demokratické většiny v Kongresu, a to zejména snahou o změnu strategie v Iráku.