Premiér Brown potvrdil nutnost plnit závazky a povinnosti v Iráku

Britský premiér Gordon Brown a americký prezident Georg Bush potvrdili nezbytnost obou zemí pomoct irácké vládě nastolit bezpečnost v zemi. Oba představitelé se při rozhovorech v Camp Davidu také shodli na potřebě posílit sankce vůči Íránu za jeho jaderný program a zvýšit tlak na súdánskou vládu, aby víc usilovala o mír v oblasti Darfúru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush, Gordon Brown

George Bush, Gordon Brown | Zdroj: ČTK

Premiér Brown prohlásil, že pro Británii jsou dvoustranné vztahy s USA nejsilnější vazbou a že jeho úlohou je posílit jejich efektivitu.

Londýn k tomu podle Browna nevedou pouze historické vazby s Amerikou, ale také zájem o řešení nejvážnějších problémů, hlavně v Iráku, Afghánistánu, Dárfúru a na dalších místech.

"Sdílím postoj Spojených států, že v Iráku musíme dostát svým povinnostem a udržet zodpovědnost," řekl Brown. "Naším cílem, stejně tak jako cílem USA je krok za krokem předávat zodpovědnost iráckým orgánům," dodal.

Pokud jde o strategii v Iráku, premiér Brown zatím nevystoupil s překvapivým prohlášením. Británie podle něj bude vycházet z doporučení vojenských velitelů. Konečné rozhodnutí o stažení koaličních, respektive britských sil z Iráku bude pak muset projednat britský parlament.

Ve vztahu k Íránu se Brown a Bush shodli, že bude třeba usilovat o přitvrzení sankcí vůči této zemi, aby vláda v Teheránu splnila rezoluci OSN a pozastavila svůj jaderný program. Také vůči súdánské vládě je třeba zvýšit tlak, aby usilovala o skutečný mír v násilím zmítané provincii Darfúr.

Americká média většinou zdůrazňují, že Spojené státy teď britskou podporu velmi potřebují. Asi nejlépe to vyjádřil komentář v místním veřejnoprávním rádiu, podle kterého hloupé kroky Bushovy administrativy na jedné straně a evropská žárlivost na straně druhé namíchaly silný koktejl protiamerických nálad.

Obecně ale americká média očekávají, že nový britský premiér může hrát spíše na strunu demokratické většiny v Kongresu, a to zejména snahou o změnu strategie v Iráku.

Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme