Přestřelka u betlémské baziliky Zrození Páně

Prudká přestřelka se strhla u betlémské baziliky Zrození Páně obležené izraelskými vojáky, kde se už přes dva týdny ukrývají palestinští ozbrojenci. Podle Palestinců se izraelští vojáci pokusili proniknout do baziliky - agentuře Reuters to prostřednictvím mobilního telefonu řekl betlémský guvernér Muhammad Al-Madání, který je mezi lidmi ukrývajícími se v kostele. Izraelská armáda tvrdí, že v oblasti baziliky neoperuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bazilika Zrození Páně | Foto: ČTK/AP

Premiér Ariel Šaron prohlásil, že palestinské vedení přistoupilo na kompromis a souhlasí s tím, aby byli radikálové obklíčení v bazilice zatčeni a vyslechnuti v Izraeli. Žádný palestinský činitel ale tuto zprávu zatím nepotvrdil.

Mezitím americký ministr zahraničí Colin Powell vyjádřil spokojenost s dosavadním průběhem své blízkovýchodní mise: jednání se představiteli obou znepřátelených stran podle něho vykazují pokrok. Výsledkem ale pravděpodobně nebude oboustranně vyhlášené příměří. Powell se odpoledne zřejmě už naposledy sešel s izraelským premiérem Arielem Šaronem a ve středu bude ještě jednou jednat s palestinským předákem Jásirem Arafatem.

Spojené státy ocenily ujištění Izraele, že se do týdne stáhne z obsazeného Dženínu a Nábulusu. Colin Powell naznačil možnost, že by se mírová blízkovýchodní konference mohla konat i bez Arafata.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme