Prezidentem Kyrgyzstánu se pravděpodobně stane premiér Atambajev
Kyrgyzstán čeká na výsledky prezidentských voleb. Podle předběžných součtů v nedělním hlasování nabral nejvíce hlasů dosavadní premiér Almazbek Atambajev. Volby by měly přinést konec nestabilního období po svržení bývalé hlavy státu na jaře roku 2010. Kyrgyzská opozice už ale hlásí porušení volebního zákona.
Dosavadní premiér Almazbek Atambajev podle kyrgyzské volební komise v předběžných součtech vede nad zbylými 15 kandidáty.
Nejvážnějšími konkurenty 55 letého úspěšného podnikatele ze severní části země jsou dva politici z jihu Kyrgyzstánu. Kamčibek Tašijev, bývalý ministr vlády za svrženého prezidenta Bakijeva a někdejší předseda parlamentu Adachan Madumarov.
Madumarov ihned po uzavření volebních místností společně s částí dalších kandidátů volby odmítnul s tím, že je provázela bezprecedentní narušení volebního zákona.
Budoucí prezident by měl dovést do finále reformy, které mají z Kyrgyzstánu vytvořit první parlamentní demokracii ve střední Asii. Navrhla je dočasná vláda, která se ujala moci po násilném svržení autokratického prezidenta Kurmanbeka Bakijeva.
V dubnu 2010 při násilnostech zemřelo na 90 lidí. O dva měsíce později při etnických střetech mezi Uzbeky a Kyrgyzy na jihu země zahynulo nejméně dalších 400 lidí, převážně etnických Uzbecků.