Přístup Kubánců k informacím je omezený, hledají si ale cestičky, říká bloggerka

Díky moderním technologiím má dnes opozice na Kubě o něco snazší úlohu. Tedy pouze v šíření informací o své činnosti a získávání zpráv o dění v zahraničí. Internet má ale na Kubě stále velká omezení. Jednou z těch, které se snaží šířit myšlenky demokracie mezi Kubánce, je disidentka a bloggerka Yoani Sanchezová, která tento týden přijela do Prahy a přednáší na fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Yoani Sánchez na návštěvě Českého rozhlasu

Yoani Sánchez na návštěvě Českého rozhlasu | Foto: Kristýna Maková

Yoani Sanchezová věděla, že se rozhovor s ní bude vysílat i na Radiu Praha, tedy vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, proto všechny posluchače vřele pozdravila a na dálku se s nimi objala. Záhy se dostala k hodnocení situace na Kubě. Tedy například znovuzvolení Raúla Castra prezidentem.

„Je to k smíchu, že se teď Raúl Castro prezentuje jako muž, který chce u moci zůstat jen dvě funkční období. Přitom všichni víme, že je stejně jako jeho bratr Fidel zodpovědný za všechno, co se v předchozích 50 letech stalo. Takže to nebylo žádné překvapení, že se stal znovu prezidentem,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

S kubánskou disidentkou a bloggerkou Yoani Sanchezovou natáčel redaktor Pavel Novák

Castrův mandát je podle ní založen na dědičné linii, a ne na přání kubánských voličů. „Myslím, že se bude snažit využít následujících pět let k udržení moci, kontroly nad politickým a represivním aparátem. Aby mohl předat prezidentské křeslo tak, aby se udržela u vlády vojenská moc,“ míní.

Yoani Sanchezová si postěžovala, že v její vlasti stále mají lidé omezený přístup k informacím, protože internet není dostupný volně všem. I přesto si ale lidé hledají své cestičky.

„I přesto, že vize přístupu Kubánců k informacím je spíše temná, našli si nějaké způsoby, jak proniknout ke zprávám z velkého světa. Vynalézavost je podobná té, s jakou Kubánci zajišťují jídlo pro své rodiny,“ prozrazuje.

„Díky technologiím, jako jsou USB klíče, externí pevné disky nebo CD, se informace šíří lépe. Stačí si za minutu stáhnout na flashku zajímavý článek nebo nějaký dokument a takový archiv pak může projít rukama stovky nebo i dvou set lidí. Virtuální šíření informací se používá víc a víc. Není to ideální, ale funguje to,“ popisuje.

Yoani Sánchez na návštěvě Českého rozhlasu | Foto: Filip Jandourek

Platí to i obráceně. Na Yoani Sanchezovou zaútočil web Kubadnes.cz společnosti Česko-kubánského přátelství. Podobně jako kdysi čeští, ani kubánští disidenti to nemají jednoduché.

Čechům, kteří by se vydali na Kubu, bloggerka Sanchezová radí, aby si nevšímali jen prosluněných pláží, ale viděli skutečnou Kubu.

„Přijeďte ne s turistickými brýlemi. Ne s příliš naivní vizí. Je třeba vědět, že na Kubě existuje cenzura, že občanská práva a svobody jsou tam velmi omezené. I přesto je to ale Kuba, která může mít lepší budoucnost,“ radí Yoani Sangezová.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme