Rada bezpečnosti zatím embargo na Irák nezruší

Rada bezpečnosti OSN zatím neodvolala protiirácké sankce. Přestože se její členové shodnou na nutnosti zrušení embarga, neexistuje zatím jednotný názor na způsob a dobu jeho odvolání. Spojené státy požadují úplné a okamžité zrušení sankcí, a proto odmítají francouzský návrh na pozastavení a postupné odbourávání sankcí, které by se mělo týkat nejprve výrobků nemajících vojenský charakter a které by současně mělo uvolnit obchod Iráku se sousedními státy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Jan Vytopil

Rada bezpečnosti OSN zatím neodvolala protiirácké sankce. Francie požádala o jejich postupné rušení, Američané žádají úplné a okamžité odvolání. Paříž navrhuje, aby se zrušení embarga týkalo nejdříve civilního zboží. Zároveň by se měl uvolnit obchod Iráku s okolními zeměmi. Francie na rozdíl od Ruska navíc nespojuje zrušení sankcí s návratem mezinárodních zbrojních inspektorů do Iráku. Američané označili návrh Francie za krok správným směrem, který ale neodpovídá současné situaci. Bílý dům argumentuje tím, že sankce byly vázány na režim, který už neexistuje, a požaduje přijetí nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Podle Moskvy by ale obnovené inspekce měly dokončit ověřování, zda Irák disponuje zakázanými zbraněmi hromadného ničení.

Podmínkou pro ukončení ekonomických sancí proti Iráku je podle rezoluce dokončení zprávy zbrojních inspektorů. Návrat zbrojních inspektorů OSN do Iráku se ale zatím nechystá. Jejich šéf Hans Blix připustil, že obnovení inspekcí v Iráku není zatím možné, a to kvůli bezpečnosti inspektorů. Jak řekl Hans Blix pro americkou zpravodajskou televizní stanici CNN, na práci inspektorů pokračují odborníci spojenců v Iráku. "Jsme přesvědčeni o objektivitě a rozhodnosti inspektorů, kteří tam jsou s vojenskými silami spojenců. Nemám nejmenší důvod o tom pochybovat. Na druhou stranu jsem také přesvědčen, že svět a Rada bezpečnosti, kteří se tím zabývají přes 10 let, by měli rádi inspekci a ověření od instituce, která je autorizovaná celým mezinárodním společenstvíum."

Irák je podroben sankcím od roku 1990 po invazi Kuvajtu a prohrané válce v Perském zálivu o rok později. Po obsazení Iráku americkými, britskými a dalšími vojsky vyvstala naléhavá potřeba urovnání překážek, které brání normálnímu hospodářskému vývoji a konsolidaci země. Irák potřebuje nyní především potraviny a léky a platit za ně může jedině ropou.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme