Rakousko se rozhoduje, zda vydá Ivo Sanadera do Chorvatska
V Rakousku se rozhoduje o případném vydání bývalého chorvatského premiéra Ivo Sanadera zpět do jeho země. Sanader je ve vazbě kvůli podezření z rozsáhlé korupce. Podle zpráv z médií Sanader utekl ze země krátce předtím, než ho parlament zbavil imunity. Na základě mezinárodního zatykače byl sedmapadesátiletý expremiér zatčen v Rakousku. Sanader byl předsedou chorvatské vlády do loňského července, kdy z funkce odstoupil. Strana ho ze svých řad začátkem roku vyloučila.
Sanader údajně zpronevěřil stovky milionů eur, které měly skončit v rukách chorvatského demokratického společenství, ale objevily se i podezřelé okolnosti týkající se prodeje kontrolního podílu ve státní rafinérii.
Policie nyní prověřuje Sanaderův majetek. Ve svém majetkovém přiznání Sanader uvedl výtvarná díla v hodnotě 200 tisíc eur, podle policie je jejich cena až pětinásobná. Podobné indicie naznačují, že se obohatil.
Nedávno byl odsouzen za korupci Berislav Rončević, který v Sanaderově vládě působil jako ministr obrany. Sanaderova nástupkyně Jadranka Kosorová se od Sanadera distancuje velmi ostře. Sám Sanader se v lednu letošního roku pokusil udělat vnitrostranický puč, aby Kosorovou svrhl a vrátil se zpátky do premiérského křesla. To bylo také důvodem jeho vyloučení ze strany.
Kosorová bojuje podle balkanologa Filipa Tesaře proti korupci výrazně po frakční linii:
„Lidé, kteří patřili k blízkému kruhu kolem Sanadera, tak ti jsou stíháni, ale ti, kteří dříve patřili k Sanaderovi a později se připojili ke Kosorové, ti jsou stále ještě nedotknutelní.“
Chorvatsko dojednává vstup do Evropské unie, mimo jiné i za velké podpory České republiky. Brusel ale loni Záhřeb upozornil, že musí přitvrdit v boji s korupcí a posílit justiční systém.
Sanader je v rakouské vazbě v Salzburgu od 11. prosince letošního roku. Podle vídeňských médií může být Sanader zapletený do tunelování rakouské Hypo Banky a Rakušané by ho před vydáním rádi vyslechli.