Rakušané rozhodují v referendu o zrušení povinné vojenské služby
Rakušané dnes rozhodují o budoucnosti armády. Tamní vláda se nemohla domluvit, jestli zruší povinnou vojenskou službu, a tak nechala rozhodnutí na občanech v referendu. Rakousko jako jedna z posledních evropských zemí nemá profesionální armádu a podle průzkumů na tom většina veřejnosti nechce nic měnit.
Povinnou vojenskou službou si prošly celé poválečné generace Rakušanů.
Rakouská armáda byla připravená k obraně hranic s Maďarskem během tamního povstání v roce 1956 i s Československem po událostech srpna 1968.
Vojáci pravidelně pomáhají při povodních, při pádech lavin i při velkých akcích jako třeba mistrovství Evropy ve fotbale.
Dění kolem referenda o zrušení povinné vojenské služby v Rakousku sleduje zpravodaj Vojtěch Berger
„Armáda funguje dobře, chtělo by to ale zapracovat na některých věcech. Máme například strašně moc takzvaných systémových vojáků, tedy těch, co udržují celou mašinérii v chodu, jako jsou kuchaři nebo mechanici. Jejich počet by se měl snížit,“ říká náčelník generálního štábu rakouské armády Edmund Entacher.
On sám, stejně jako většina armádního velení, by chtěl povinnou vojenskou službu zachovat.
Rakouskou veřejnost mezitím bombardují spoty a plakáty s doporučením, jak se dnes mají v referendu rozhodnout.
Vláda bude výsledek hlasování respektovat
Rakouská vláda nemá jasný názor. Sociální demokraté prosazují profesionální armádu. Bude to prý levnější a taky prozíravější s ohledem na budoucnost. Demografická křivka předpovídá čím dál méně mladých mužů způsobilých k odvodu nebo pro civilní službu.
Druhá vládní strana, lidovci, chce povinnou vojenskou službu zachovat. Tvrdí například, že profesionální armáda nezvládne pomoc při živelných katastrofách.
„Rakousko je a bude neutrálním státem a jako takový potřebuje i schopné vojsko na obranu, protože se nemůže spolehnout třeba na Severoatlantickou alianci,“ myslí si šéf generálního štábu Entacher.
Rakouské výdaje na armádu jsou ve srovnání s podobnými státy jedny z nejnižších - 0,6 procenta HDP - a vojsko potřebuje reformu, ať už se dnes Rakušané rozhodnou v referendu tak, či onak. Referendum je sice nezávazné, vláda ale slíbila, že jeho výsledek bude respektovat.