Řecká vláda připravuje další škrty. Obává se ale reakcí lidí

Řecko se stále potácí v dluzích. Takzvaná Troika, tedy Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská komise, tlačí na řeckou vládu, aby zrušila třinácté a čtrnácté platy státních i soukromých zaměstnanců. Prozatímní vláda tedy uvažuje o dalších úsporných opatřeních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký ministr financí Evangelos Venizelos | Zdroj: ČTK

„Vláda již trochu ustoupila, u některých státních zaměstnanců už 13. a 14. platy zrušila. Ovšem teď, po nové vlně rušení, proběhlo jen pár informací. Zatím se o tom v řeckých médiích nehovoří. Je to zřejmě předzvěst dalších jednání,“ říká spolupracovnice Radiožurnálu v Řecku Pavla Smetanová.

„Vláda má připraveno několik dalších řešení, ale bojí se reakcí lidí. Začala zvyšovat daně, zavádět nové daně, škrtá, kde se dá. Všechna jednání o škrtech ale provázejí bouře lidu, demonstrace a všechny škrty tak postupují velmi pomalu a je nutné dělat kompromisy. Dnes například po celém Řecku stávkují lékaři,“ uvádí Smetanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Řecku mluvila na Radiožurnálu tamní spolupracovnice Českého rozhlasu Pavla Smetanová

Čím dál častěji se spekuluje o vystoupení Řecka z eurozóny. Řekové jsou podle Smetanové rozděleny na dvě skupiny. Starší generace je velice hrdá a má nostalgii po drachmě.

„Tvrdí, že by jim návrat drachmy nevadil. Myslím si ale, že nevědí, co by se do důsledku stalo. Většina Řeků by ale ráda v eurozóně zůstala.“

Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme