Při srážce vlaků v Řecku zahynulo nejméně 36 lidí, dalších 85 je zraněných. Na místě pomáhá armáda

Při čelní srážce dvou vlaků v Řecku zahynulo nejméně 36 lidí, dalších 85 jich utrpělo zranění. Informovala o tom ve středu agentura Reuters, podle níž je to nejtragičtější železniční nehoda v zemi za posledních několik desetiletí. U města Larisa v centrální části země se v noci na středu srazil ve vysoké rychlosti osobní vlak mířící z Atén do Soluně s nákladní soupravou, která jela ze Soluně do Larisy.

Aktualizováno Athény (Aktualizováno: 21:24 1. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neštěstí se stalo u města Larisa v centrální části země, kde se krátce před půlnocí SEČ srazil ve vysoké rychlosti osobní vlak mířící z Atén do Soluně s nákladní soupravou, která jela ze Soluně do Larisy. Několik vagonů vykolejilo a nejméně tři začaly hořet.

Náraz byl tak silný, že někteří cestující vylétli ven okny, popsali přeživší místním médiím. Mezi cestujícími bylo mnoho studentů, kteří se vraceli z karnevalových oslav.

„Vše poukazuje na to, že tuto nehodu způsobila tragická lidská chyba,“ uvedl Mitsotakis ve večerním prohlášení. Premiér na místě nehody přislíbil pomoc zraněným a pozůstalým a také důkladné vyšetření nehody. „Spravedlnost vykoná svou práci. Lidé budou hnáni k odpovědnosti a stát bude na straně lidí,“ řekl Mitsotakis.

Během dne bilance postupně rostla, vpodvečer se ustálila na 36. Na večerní tiskové konferenci pak hasiči informovali o dalších dvou úmrtích, počet obětí tak vzrostl na 38. Podle některých řeckých médií, kteří se odvolávají na vyjádření vrchní soudní lékařky, ale bylo ohledáno již 43 těl.

Podle ní se jedná především o mladé lidi ve věku 20 až 30 let. Ze 72 hospitalizovaných bylo podle hasičů večer 15 lidí propuštěno a šest zůstává ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče.

„V jednom z vagonů měl oheň obzvlášť vysokou teplotu, 1300 stupňů Celsia,“ uvedl mluvčí hasičského sboru a dodal, že požár ztížil identifikaci obětí. Mnoho mrtvých bude podle záchranářů třeba identifikovat pomocí testů DNA.

Pátrání po případných přeživších bude pokračovat i v noci, v současnosti se na něm podílí 72 hasičů spolu s pěti týmy specializovanými na zvládání katastrof.

Ministr rezignuje

V reakci na nehodu ve středu oznámil rezignaci na svou funkci řecký ministr dopravy Kostas Karamanlis, který uvedl, že odstupuje, aby projevil úctu památce obětí, a dodal, že přebírá plnou zodpovědnost za chyby řeckého státu.

Mrtvé ryby a strach vrátit se domů. Město v Ohiu se po vykolejení vlaku s chemikáliemi ocitlo v nejistotě

Číst článek

V osobním vlaku bylo 342 cestujících a deset členů posádky, v nákladním vlaku byli dva lidé. Společnost Hellenic Train, provozující oba vlaky, zrušila ve středu od 12.00 místního času veškeré své spoje. Hellenic Train je největším provozovatelem železniční dopravy v Řecku a od roku 2017 je jejím vlastníkem italský národní dopravce Ferrovie dello Stato Italiane.

Příčina nehody se vyšetřuje. Policie vyslechla několik lidí a posléze zatkla devětapadesátiletého přednostu stanice v Larise, jehož podezřívá z nedbalosti, která způsobila, že vlaky jely proti sobě na stejné koleji. Muž vinu nejprve odmítal, ale později se ke své chybě přiznal. Televize ERT předtím citovala šéfa sdružení strojvedoucích, podle něhož na trati nefunguje elektronický systém, který má varovat před nebezpečím.

„Nic nefunguje, všechno se dělá ručně. Na trati Atény-Soluň jsme v ‚manuálním módu‘,“ řekl. Také agentura Reuters napsala, že řecký železniční systém potřebuje modernizaci, mnoho spojů jezdí po jednokolejné trati a na řadě míst stále nejsou automatické signalizační a řídicí systémy.

„Uslyšeli jsme obrovskou ránu. Bylo to strašných deset vteřin. Převraceli jsme se ve vagonu, dokud jsme nespadli na bok,“ popsal osmadvacetiletý cestující Sterjos Minenis. Rázem vypukla panika a chaos. „Oheň, visící kabely, rozbitá okna, křičící lidé, uvěznění lidé,“ uvedl Minenis.

Podle mluvčího hasičů se evakuace cestujících odehrávala ve velmi obtížných podmínkách, vagony vykolejily v mírném srázu a kvůli několika hořícím vagonům byla v místě velmi vysoká teplota. Stanice Skai odvysílala záběry vykolejených a těžce poničených vagonů. Záchranáři se svítilnami na čelech v hustém dýmu vytahovali z vagonů kusy kovu a hledali uvězněné lidi, popsala AP. Na místě zasahovalo na 150 hasičů a asi 40 sanitek.

Policie už ví, kdo namazal koleje na trati z Mostu na Moldavu. Jedná se o zaměstnance drah z Lounska

Číst článek

Zraněné v nemocnicích navštívil ministr zdravotnictví Thanos Plevris a místo srážky vlaků navštívili také Alexis Tsipras z levicového uskupení SYRIZA a šéf opoziční strany PASOK Nikos Andrulakis.

Soustrast Řecku vyjádřila řada zemí, mimo jiné Turecko, Portugalsko, Británie, Rakousko, Itálie či Německo. „Mé myšlenky jsou s řeckým lidem po této strašné železniční nehodě, která si vyžádala v noci u Larisy tolik životů. Celá Evropa truchlí s vámi. Přeji také rychlé uzdravení zraněným,“ napsala na twitteru šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Podobně se vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron. „Moje myšlenky směřují k rodinám obětí hrozné nehody, která se stala minulou noc u Larisy. Francie stojí po boku Řeků,“ napsal Macron na twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme