Replika části berlínské zdi opět budí mrazení v zádech

Na historickém místě, kde stálo kdysi nejznámější kontrolní stanoviště rozdělující východní a západní Berlín, je od neděle k vidění replika části neslavně známé berlínské zdi. Spolu s 1065 kříži připomíná oběti komunistického režimu na německo-německé hranici a absurditu totalitní logiky, která se snažila zabránit svobodnému pohybu občanů východního Německa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlínská zeď

Berlínská zeď | Foto: Berliner-Mauer´s Official Home Page

Člověka až mrazí při pohledu na tak věrohodnou vzpomínku na to, co na vlastní kůži zažil. Pomyslná železná opona tady v Berlíně měla hmatatelnou betonovou podobu. Nevelký úsek zdi vznikl na Check-Point Charlie z popudu ředitelky stejnojmenného muzea Alexandry Hildebrandt.

"Není nic špatného na tom, že kříže tady na Check-Point Charlie připomínají holocaust, jehož památník vyrůstá nedaleko odsud v podobě betonových kvádrů. Samozřejmě, je to nesrovnatelné, ale oboje bylo strašné a jedno zlo zplodilo druhé. Společné je na tom porušování lidských práv."

Mnozí lidé mají ale zcela opačný názor a obviňují tvůrce pseudo-berlínské zdi z komercionalizace tragických historických událostí a vytvoření svérázného Disneylandu na místě, kde umírali lidé. Tak jako 17. srpna 1962 Peter Fechter, kterého východoněmečtí pohraniční nejprve postřelili při pokusu překonat vnitroněmeckou hranici a na území nikoho ho nechali pak před zraky celého západního světa vykrvácet.

"Za posledních 15 let se v Berlíně a v celém Německu mnohé změnilo. Zeď je minulostí a na Východě vyrostly nové generace, které nemají ponětí o tom, co prožily jejich rodiče za berlínskou zdí. Proto si myslím, že je důležité, aby se mladí mohli s touto realitou názorně konfrontovat, třeba právě touto cestou," obhajuje projekt památníku zdi historik Hubertus Knabe.

Nová zeď měří 200 m a je vysoká, tak jako původní originál 3,60 m. Stála 1,2 milion eur a k vidění bude do konce roku. V neděli názornou ukázku totalitní minulosti odhalil syn bývalého sovětského vůdce Nikity Chruščova Sergej a ředitelka muzea Hildebrandtová.

Ta má ale už nyní nové plány a chce vždy v den výročí výstavby zdi, která Německo dělila dlouhých 28 let, právě na Check-Point Charlie navodit reálnou situaci z dob NDR, včetně inscenace útěků z Východu na Západ a zásahu komunistické lidové armády.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme