Riceová: Spojené státy by měly šířit demokracii

Spojené státy stojí za šířením svobody, demokracie a prosperity ve světě. Před zahraničním výborem senátu to řekla nominovaná ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Cílem dnešního slyšení je seznámit se se zahraničněpolitickými záměry dosavadní národněbezpečnostní poradkyně prezidenta George Bushe, kterou chce hlava státu povýšit na šéfku diplomacie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleeza Riceová | Foto: Bílý dům

Condoleezza Riceová odmítá politický monolog velmoci nebo uzavírání se světu, ale domnívá se, že teď je ten správný čas na diplomacii ve světě. Chce se zasadit o to, aby Spojené státy šířily demokracii, svobodu, bojovaly s chudobou a ochraňovaly Ameriku.

Za nadějné příznaky úspěchu demokratizace světa označila dosavadní poradkyně prezidenta Bushe vývoj v Afghánistánu a v Iráku. Po zvolení nového palestinského prezidenta je podle nominované šéfky diplomacie příležitost na jednání o vzniku palestinského státu, který by žil v míru s Izraelem. "Zřízení palestinské demkracie může vnést mír do Svaté země," řekla Condoleezza Riceová. Spojené státy se zasadí o zlepšení lidských práv všude, kde lidé nemohou vyjít na náměstí a bez obav o své bezpečí říkat své názory.

Dosavadní asistentka prezidenta pro otázky národní bezpečnosti byla nominována hlavou státu před dvěma měsíci a její schvalování v Kongresu by nemělo u zákonodárců narazit na závažnější problém.

Condoleezza Riceová je tedy na nejlepší cestě stát se 66 ministrem zahraničí, po Madeleine Albrightové druhou ženou a po Colinu Powellovi druhým Afroameričanem v této funkci.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme