Rumsfeld zůstává americkým ministrem obrany
Americký prezident George Bush požádal dosavadního ministra obrany Donalda Rumsfelda, aby zůstal v čele svého resortu. Podle nejmenovaného představitele administrativy Rumsfeld prezidentovu žádost akceptoval. Demisi naopak v pátek oznámil ministr zdravotnictví a sociální péče Tommy Thompson.
Rozhodnutí o Rumsfeldově budoucnosti padlo při pondělním setkání s Bushem v Bílém domě, ale zveřejněno bylo až v pátek. Bush se domnívá, že je "tím správným člověkem, aby vedl naše ozbrojené síly v tomto období naší historie, kdy vedeme válku s terorismem", řekl vysoký představitel administrativy.
Rumsfeldovy čtyři roky ve funkci byly poznamenány rychlým a relativně snadným vítězstvím v Iráku, ale také neočekávaným poválečným násilím, rostoucím počtem amerických obětí a skandálem kolem týrání iráckých vězňů americkými vojáky ve věznici Abú Ghrajb.
Rumsfeld, který patří k jestřábům i uvnitř Bushovy administrativy, si udržel prezidentovu důvěru, přestože měl řadu odpůrců v Kongresu a v Pentagonu samotném. Má také výraznou podporu viceprezidenta Richarda Cheneyho, s nímž společně působil v administrativě prezidenta Geralda Forda v polovině 70. let.
Setrvání Rumsfelda v čele Pentagonu řeší zřejmě poslední velký otazník ve složení kabinetu, s nímž Bush zahájí 20. ledna druhé funkční období. Z 15 členů dosavadního amerického kabinetu podalo demisi již osm ministrů.
Ministr zdravotnictví a sociální péče Tommy Thompson oznámil svou demisi v pátek na tiskové konferenci. Mluvčí Bílého domu Scott McClellan to označil za "přirozenou výměnu", protože mnozí byli ve funkci celé čtyři roky Bushovy vlády a "je dobré mít čas od času nové tváře".
Poslední neznámou zůstává budoucnost ministra financí Johna Snowa, který je sice označován za cenného člena Bushova ekonomického týmu, ale Bílý dům se zatím nevyslovil pro to, aby zůstal. Sám Snow v pátek odmítl v televizním rozhovoru odpovědět na otázku, zda nabídl svou demisi.