Ruské Soči se raduje z Formule 1, brzy ale může přijít vystřízlivění

Singapur, Abu Zabí, Jižní Korea a teď i Soči. Formule 1 vyráží dobýt nová místa. Černomořské letovisko se raduje z práva hostit od roku 2014 mamutí motoristický podnik teprve pár hodin, není ale vyloučeno, že by se brzy mohlo probudit do nepříjemné kocoviny. Jihoruské město už má plno starostí s pořádáním zimní olympiády ve stejném roce a mnozí se ptají, jestli formuli bez problémů zvládne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závody Formule 1 by mělo od roku 2014 hostit i ruské Soči

Závody Formule 1 by mělo od roku 2014 hostit i ruské Soči | Zdroj: ČTK

Ruský premiér Vladimír Putin, který přijel do Soči osobně přihlížet podpisu kontraktu, tvrdí, že Rusko racionálně a efektivně využije všechny olympijské objekty, takže pořádání dvou velkých akcí má být podle něj naopak plus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruské Soči by mělo od roku 2014 pořádat závody Formule 1. Podrobnosti přidává zpravodajka Lenka Kabrhelová

Na příjezd Vladimira Putina čekal šéf Formule 1 Bernie Ecclestone půl druhé hodiny. Jak podotýká deník Kommersant, tak dlouho nečekal legendární muž ani na britskou královnu, z čehož vyvozuje, že zájem o Rusko musí být opravdu veliký.

Nejde ale o první projekt spojený s Formulí 1 v Rusku. Po olympiádě v roce 1980 se Bernie Ecclestone snažil přesvědčit sovětského lídra Leonida Brežněva, ovšem neúspěšně. Dohoda byla v roce 2020 na spadnutí také s Moskvou, nakonec z ní sešlo kvůli starostovi Juriji Lužkovovi.

Cena sedmiletého kontraktu zatím není známá. Odhaduje se, že přijde na 200 milionů dolarů Pětikilometrový okruh, který vyroste v Imeretinském údolí, má být vybudován s pomocí několika předních ruských podniků jako například Lukoil nebo Megafon.

Deník Kommersant ironicky poznamenává, že se představitelé oněch firem nechali slyšet, že rozšíření olympijské infrastruktury bude stát pouhých pár milionů. Je ale otázka, zda se všechno neprodraží tak, jako se to děje s olympijskými stavbami, které polykají obrovské prostředky.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme