Moskva nakonec povolila čtení jmen obětí před sídlem KGB. Původně to nešlo kvůli stavebním pracím

Moskevské úřady nakonec povolily nevládní organizaci Memorial uspořádat vzpomínku na oběti komunistického režimu před sídlem tajné služby na náměstí Lubjanka. Oznámila to agentura Interfax. Akce, při které se čtou jména zavražděných obětí, se koná každý rok 29. října již jedenáct let.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo KGB na náměstí Lubjanka

Sídlo KGB na náměstí Lubjanka | Foto: L-BBE | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Radnice ještě v závěru uplynulého týdne tvrdila, že letos se vzpomínková akce nemůže konat, protože na náměstí probíhají stavební práce. Memorial naopak úřady podezíral, že chtějí nepohodlnou akci, připomínající státní teror, vytlačit z centra metropole.

Moskevská radnice nepovolila vzpomínkovou akci u sídla tajné služby. Staví se tam, hájí se

Číst článek

Loni se uctění památky obětí stalinistických represí v Moskvě zúčastnilo několik stovek lidí. Při akci se opět četla jména popravených v letech takzvaného velkého teroru 1937 a 1938; jen v Moskvě byly zastřeleny desítky tisíc lidí.

Účastníci se v předčítání střídali u „soloveckého kamene“. Tento žulový balvan symbolicky pochází ze Soloveckých ostrovů, kde byl založen první z nechvalně proslulých vězeňských táborů, gulagů. Podle Memorialu jde o nejstarší památník obětem represí v Rusku.

Ke čtení jmen v Rusku se v posledních letech přidávají i města jinde v Evropě nebo USA. Loni se poprvé se zapojila i Praha. Asi dvě desítky lidí se sešly u památníku obětem totality na Újezdě, aby četly jména českých obětí.

Podle odhadů historiků v Sovětském svazu našlo smrt asi 1300 Čechoslováků, režim jich perzekvoval kolem 20 000. Zazněla jména asi stovky z nich. Akce byla součástí festivalu ruské kultury Kulturus.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme