Rusko Sýrii dodá slibované protiletadlové rakety, Izrael hrozí reakcí

Rusko dodá syrské vládě obranné protiletadlové rakety S-300, přesně podle několik let staré smlouvy. Prohlásil to náměstek ruské diplomacie Sergej Rjabkov.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozstřílená budova v Jobaru nedaleko Damašku - ilustrační foto

Rozstřílená budova v Jobaru nedaleko Damašku - ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Židovský stát má k prodeji raket S-300 do Sýrie dlouhodobě výhrady. Pod nátlakem Izraele už Moskva dodávky jednou odložila.

Na prohlášení ruského diplomata Sergeje Rjabkova teď zareagoval izraelský ministr obrany Moše Jaalon. Jak řekl, pokud se rakety opravdu do Sýrie dostanou, Izrael „ví, jak zareagovat".

O víkendu tvrdil britský Sunday Times, že Rusko od dodávek pro Sýrii upustilo, údajně výměnou za slib Izraelců, že nebudou opakovat nedávné bombardování zbrojních skladů na syrské půdě. Jeruzalémská vláda ale existenci takové dohody s Moskvou popřela.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné zbrojní ruské dodávce mluvil odborník na politickou geografii Michael Romancov

Vojenští odborníci upozorňují, že rakety S-300 chránící Sýrii by velmi ztížily případnou zahraniční intervenci na podporu povstalců. Rjabkov také prohlásil, že dodávka má odradit „horké hlavy" od takového nápadu.

Přístup ke Středozemnímu moři

„Vnímal bych to jako reakci Moskvy na přiostřování situace a jakým způsobem reaguje Západ,“ poznamenal odborník na politickou geografii Michael Romancov. „Viděl bych to jako logické řešení z ruské strany, ta ale neznamená, že ho považuji za správné, morální, nebo cokoli jiného.“

Připomněl, že Rusko má jednoznačný zájem, aby Sýrie zůstala Sýrií a vládl v ní někdo, kdo by pro Moskvu byl partnerem a vyšel jí vstříc. „Díky Sýrii je Rusko přítomné ve Středozemním moři,“ poznamenal.

Podle Romancova nemohou v této chvíli jakékoli zbrojní dodávky, bez ohledu, zda půjdou z Ruska, z EU, nebo odjinud, nemohou pomoci situaci uklidnit.

„Optimální by bylo, kdyby se strany koncilu dohodly, ale k tomu pravděpodobně nedojde. Bylo už prolito mnoho krve,“ zdůraznil Michael Romancov.

Britská diplomacie mezitím naznačila, že by po uvolnění evropského embarga mohla dodat zbraně druhé straně konfliktu, tedy opozici. Zatím se k tomu ale Londýn nerozhodl a pokud se tak stane, bude to údajně ve spolupráci s dalšími zeměmi.

Jan Prokeš, Břetislav Tureček, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme