Sankce amerických přátel budeme považovat za vyhlášení obchodní války, vzkazuje do USA Medveděv

Jakékoli sankce USA, které se dotknou ruských bankovních operací nebo devizového obchodu, bude Rusko považovat za vyhlášení obchodní války, řekl v pátek podle místních médií ruský premiér Dmitrij Medveděv. Moskva na americké sankce podle něj odpoví politicky i ekonomicky nebo dalšími prostředky, bude-li to nutné.

Moskva (Aktualizováno: 10:35 10. 8. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medveděv: Sankce bude Rusko považovat za vyhlášení obchodní války.

Medveděv: Sankce bude Rusko považovat za vyhlášení obchodní války. | Foto: Ekaterina Shtukina | Zdroj: Reuters

„Naši američtí přátelé by o tom neměli pochybovat,“ dodal předseda ruské vlády během cesty na Kamčatku. Více ale budoucí sankce komentovat nechtěl.

Americké sankce vůči Rusku za miliony dolarů

Nově vyhlášené americké sankce mohou stát ruskou ekonomiku stovky milionů dolarů. S odvoláním na nejmenovaného amerického představitele to napsala agentura AFP a další média. Druhá vlna sankcí bude následovat, pokud Rusko do 90 dní neposkytne záruku, že přestalo používat chemické či biologické zbraně, nezaváže se k tomu, že je už nebude vyrábět, a neumožní inspekce, které zajistí zničení těchto látek.

List The New York Times k obsahu sankcí napsal, že ty, s nimiž počítá první fáze, vylučují vydávání exportních povolení americkým podnikům k prodeji čehokoli, co lze využít současně k mírovým, ale i k vojenským projektům - například motory plynových turbín, moderní elektroniku či přesné měřicí přístroje.

Medveděv tak reagoval na středeční oznámení amerického ministerstva zahraničí, že Washington chystá nové sankce vůči Rusku kvůli přesvědčení, že Moskva stojí za útokem nervově paralytickým jedem proti ruskému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři Juliji v Británii. Sankce by chtěl Washington spustit kolem 22. srpna nebo blízko tomuto datu.

Obchodní válka mezi Čínou a USA má datum svého začátku. 23. srpna zavedou obě země nová cla

Číst článek

Podle zpravodajského serveru BBC Spojené státy zakážou dovoz citlivých elektronických komponentů a dalších technologií do Ruska. Týkat se to může i technologií využívaných pro výrobu vojenské techniky. Sankce by měly být rozděleny do dvou fází, druhá má následovat po třech měsících, pokud Rusko neposkytne záruky, že napříště chemické nebo biologické zbraně nepoužije a vysloví souhlas s inspekcí OSN. Podle médií mohou USA v druhé vlně zakázat lety do Spojených států ruské letecké společnosti Aeroflot nebo dále omezit vzájemné diplomatické vztahy.

Nová americká opatření kritizoval už ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Vyhlášení dalších sankcí proti Rusku se podle něj rozchází s konstruktivním ovzduším schůzky prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa v Helsinkách minulý měsíc. Na protiopatření je ale podle Peskova ještě brzy. Jen o pár hodin později ovšem mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová oznámila, že na protiopatřeních Rusko začíná pracovat.

Souvislost mezi sankcemi a březnovou otravou Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury, ze které Západ obviňuje Moskvu, Peskov odmítl jako nepřijatelnou.

Prezident Putin oznámení Washingtonu zatím nekomentoval – podobně jako v minulosti, kdy byly vyhlášeny protiruské sankce, napsal list Financial Times s tím, že o jakémkoli protiopatření rozhodne právě Putin.

Moskva se i v minulosti uchylovala k ostré rétorice premiéra Medveděva, kdy chtěla vyjádřit nespokojenost, aniž by podnikla nějaké konkrétní kroky, poznamenal deník.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme