Ruský deník Segodňa nevychází, kolektiv Itogi propuštěn

Ruská mediální scéna zřejmě přichází o tituly patřící do holdingu Vladimira Gusinského Media-MOST. Vedoucích funkcí byli dnes zbaveni představitelé vlivného zpravodajského časopisu Itogi a kolektiv pracovníků byl propuštěn. Předtím bylo pozastaveno vydávání listu Segodňa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle agentury Interfax zastavilo vydavatelství financování deníku s tím, že jeho akcie budou rozdány zaměstnancům. Nový vydavatel deníku zároveň nařídil, aby si vzali zaměstnanci dvouměsíční placenou dovolenou. Podle některých redaktorů jde o likvidaci listu. List Segodňa podobně jako soukromá televize NTV kritizoval mocenské orgány a informoval zejména o korupčních skandálech kolem prokuratury a bývalého šéfa majetkové správy Kremlu Pavla Borodina.

Ředitel pozastavení vydávání deníku Segodňa zdůvodnil snižováním stavu. Novináři ale tvrdí, že to je snaha likvidovat list stejně nepohodlný státní moci jako byla do převzetí podnikem Gazprom televize NTV. Podobně se cítí ohrožen také prestižní týdeník Itogi vydáváný ve spolupráci s časopisem Newsweek. Do mozaiky tažení proti kritickým a nezávislým ruským sdělovacím prostředkům tak podle pozorovatelů zapadá i obvinění, se kterým vyšla daňová policie proti televizi TNT, do které přešla značná část novinářů NTV, která nesouhlasila s nadvládou polostátního plynárenského podniku Gazprom nad touto televizí.

Celý kolektiv jednoho z nejvlivnějších ruských časopisů Itogi byl dnes propuštěn. Tento titul, který vydávalo nakladatelství Sedm dnů společně s americkým Newsweekem, neměl finanční problémy a byl považován za ziskový. Podle dosavadního šéfredaktora časopisu Sergeje Parchomenka jde o faktické ukončení činnosti dalšího média, které patřilo do skupiny Media-MOST Vladimira Gusinského. Jediným vlivným sdělovacím prostředkem Gusinského mediální skupiny nyní zůstává rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme