Ruští fotbaloví fanoušci protestovali v ulicích Moskvy

Několik tisíc lidí si v Moskvě a Petrohradu připomnělo památku zabitého fanouška fotbalového klubu Spartak Jegora Sviridova. 28 letý muž přišel o život v pondělí při rvačce fanoušků Spartaku s několika rodáky ze Severního Kavkazu. Podle ruských médií fanoušci vykřikovali nacionalistická hesla, shromáždění provázely střety s policií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shromáždění fotbalových fanoušků v Moskvě příliš pokojné nebylo.jpg

Shromáždění fotbalových fanoušků v Moskvě příliš pokojné nebylo.jpg | Zdroj: ČTK

Účastníci připomínkových akcí v Moskvě i Petrohradu nesli podle ruských médií v rukou květiny, ruské vlajky a fotografie zabitého fanouška, odpalovali pyrotechniku a provolávali slogany „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ či nacionalistická hesla jako „Rusko Rusům“ nebo „Rusové kupředu“.

V centru Moskvy dav povalil vánoční strom a zasahovala proti němu policie. Ruská prokuratura obvinila v souvislosti s úmrtím fanouška 26 letého mladíka ze severokavkazské Kabardino-Balkarské republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

11_12 Rusko fanousci protest.mp3

Ten ale vinu odmítá s tím, že střelnou zbraň použil v sebeobraně proti útočícím fanouškům Spartaku.

Tvrdé jádro ruských fotbalových fanoušků vzbuzuje obavy ochránců lidských práv, kteří upozorňují, že jimi propagovaný panslovanský nacionalismus je živnou půdou pro rasistické násilí.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme