Schwarzenberg: MZV nemá nové informace o unesených Češkách, stále se na tom pracuje

O dvou Češkách unesených v pákistánské provincii Balúčistán zatím nejsou podrobnější zprávy, ale v akci jsou všechny partnerské složky. Českému rozhlasu to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten se včera kvůli případu sešel i s prezidentem Milošem Zemanem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhlasová debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na stanici ČRo 1 - Radiožurnál.

Rozhlasová debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na stanici ČRo 1 - Radiožurnál. | Foto: Filip Jandourek

Případem unesených českých turistek se od minulého týdne zabývá krizový štáb ministerstva zahraničních věcí. Zastupitelský úřad ČR v Islámábádu je v pravidelném styku s pákistánskými vládními orgány na centrální i lokální úrovni a pokračuje v intenzivním úsilí o zjištění dostupných informací.

Vzhledem k blízkosti místa incidentu k afghánské hranici se případem zabývá rovněž zastupitelský úřad ČR v Kábulu. Zatím ale ministerstvo zahraničí nemá o mladých ženách podrobnější zprávy.

„Prozatím nemáme nic nového. Stále na tom pracujeme. S Afghánistánem už mluvíme prostřednictvím všech možných spojení. Bohužel ani nevíme, kde ty nešťastné holky toho času jsou,“ řekl Českému rozhlasu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Ministerstvo podle něj nemá možnost Pákistánu v Afghánistánu bezprostředně působit. „Ale přes naše partnery v Pákistánu v Afghánistánu, kde jsou i jednotky ISAF. A samozřejmě máme už dlouho spojení jak na diplomatické úrovni s ministerstvem zahraničí Pákistánu, tak také vojáci mají mezi sebou svoje služby. Dneska je svět propojený, takže je mnoho možností,“ dodal ministr.

Češky, kterým je kolem 25 let, přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.

Martin Dorazín, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme