Šéf britských labouristů se pustil do boje s listem Daily Mail. Hájí čest svého otce

Velká Británie má nového veřejného nepřítele číslo jedna. Jmenuje se Paul Dacre a je šéfredaktorem bulvárního plátku Daily Mail. List otiskl sérii nelichotivých a útočných článků o otci současného předsedy labouristů Eda Milibanda. Ten si to nenechal líbit a vytáhl proti vlivnému listu do boje. A nezůstal osamocen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr britské Labouristické strany Ed Miliband na konferenci strany v Manchesteru | Zdroj: Reuters

Bulvární deník otiskl velmi negativní článek o Ralphu Milibandovi, tedy otci současného předsedy labouristů Eda Milibanda, jejž nadepsal „Muž, který nenáviděl Británii“. Je fakt, že profesor Miliband, který zemřel před 20 lety, byl nekonformní marxista a vůči konzervativní britské společnosti často kritický.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skandálu, který hýbe Velkou Británií, mluvil na Radiožurnálu zahraniční zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Jenže to byl také židovský uprchlík a člověk, který za druhé světové války bojoval tři roky v Královském námořnictvu. Podle Daily Mail ale marxista Miliband senior velmi ovlivnil pohled na svět Milibanda juniora, který se uchází o post premiéra.

Ed Miliband žádal omluvu a právo na odpověď. Toho se mu dostalo, omluvy ale nikoli. Navíc Daily Mail článek otiskl znovu, životní odkaz profesora Milibanda označil za zlovolný a text doprovodil fotkou hrobu Ralpha Milibanda včetně nechutné slovní hříčky „grave socialist“.

Miliband má podporu všech politiků

Eda Milibanda se v jeho „tažení“ zastali v podstatě všichni relevantní britští politici, včetně jeho úhlavních politických soupeřů, jako je premiér Cameron, ministr zahraničí Hague a další konzervativci.

Ti, i když jsou s Daily Mailem ideově spříznění, mluvili o tom, že je správné, že Ed Miliband srdnatě bojuje za svého otce. Vůči praktikám Daily Mailu a hodnotám, které zastává, se ostře vymezil i šéf liberálních demokratů Nick Clegg.

Vůbec nejohnivěji vystupuje proti Daily Mailu a jeho šéfredaktorovi Paulu Dacreovi Alastair Campbell, bývalá pravá ruka Tonyho Blaira a stále vlivná postava mediální i politické scény.

O nesmírně vlivném Paulu Dacreovi mluví velmi nelichotivě, brojí proti němu na sociálních sítích a neustále ho tituluje „Obergruppenführer“. "Lidé z Daily Mailu nevěří v opravdovou a svobodnou diskuzi. Pokud se nepřizpůsobíte omezenému a zvrácenému vidění světa Paula Dacreho, jste vyřízení. Jak jsem vždycky říkal britským politikům, když přijmete, že jednáte se zbabělcem a člověkem, který lidi zastračuje, nemáte se čeho obávat!" tvrdí.

Vzhledem ke špatné zkušenosti s tímto bulvárem si rády přisadily i ostrovní celebrity, jako třeba slavný herec a režisér Stephen Fry. Proti Daily Mailu vznikla vlastně jakási společenská fronta.

Skandál zatím nekončí

Skandál se neuklidňuje, právě naopak. Dnes Ed Miliband napsal dopis majiteli Daily Mailu lordu Rothermerovi a stěžoval si na další incident, který nazývá nevídanou podlostí a zásahem do soukromí.

Včera se totiž reportérka Daily Mailu tajně propašovala na smuteční rozloučení se strýcem Eda Milibanda a tahala tam z rodinných příslušníků rozumy o celé aféře. Tlak na Paula Dacreho je enormní a pomáhají ho vyvíjet i média. Nejen ta levicová, ale do vyvracení polopravd a zřejmých výmyslů o Ralphu Milibandovi se zapojily třeba The Times.

Daily Telegraph zase otiskl svůj vlastní nekrolog této osobnosti z roku 1994, ze kterého jasně vyplývá, že Miliband senior opravdu nebyl „muž, který nenáviděl Británii“. Na komisi pro stížnosti na tisk (PCC) přišly desítky podnětů, to ale není nic pozoruhodného.

Jiří Hošek, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme