Šéfka americké diplomacie varovala Teherán před jaderným programem

Spojenci z NATO pomohou Američanům s výcvikem iráckých vojáků. Slíbili to americké ministryni zahraničí Condoleezze Riceové na schůzce v centrále NATO v Bruselu. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer odhadl, že by aliance měla být schopna ročně vycvičit 1000 příslušníků iráckých bezpečnostních sil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleeza Riceová

Condoleeza Riceová | Zdroj: ČTK

Riceová v Bruselu současně velmi rázně - podle pozorovatelů zatím nejostřeji - varovala Irán před pokračováním v jaderném programu. Toto varování je prý adresováno nejen vládě v Teheránu, ale také třem evropským mocnostem, které s Iránem vyjednávají - tedy Velké Británii, Francii a Německu.

Cestu americké ministryně zahraničí Conodleezzy Riceové sledují americká média velmi pozorně. Jejich komentáře vyznívají většinou pochvalně. Riceová podle zámořských novinářů udělala v této fázi jak v Evropě, tak na Blízkém východě, co mohla. Americké deníky především vystoupení Riceové v pařížském Institutu pro politické vědy. Wall Street Journal tvrdí, že její přednáška a následná diskuse v tomto levicovém intelektuálním klubu znamená, že Bílý dům se nebojí komunikovat se svými největšími kritiky. Washington Post souhlasí a zároveň upozorňuje, že otázky pro Riceovou byli mírné proto, že z více než pěti tisíc studentů se mohli přednášky zúčastnit jen někteří. Původní ostré otázky byly odmítnuté americkým ministerstvem zahraničí. New York Times dodává, že Riceová se snažila přesvědčit nejen Francouze v sále, ale také mimo něj. Deník USA Today se domnívá, že úspěšnost evropské cesty Riceové byla dána také jejím načasováním po iráckých volbách.

Miroslav Konvalina, Zuzana Bančanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme