Souboj o Senát. Trump a Biden zamíří do Georgie podpořit republikánské a demokratické kandidáty

Republikánský prezident USA Donald Trump i jeho demokratický nástupce v Bílém domě Joe Biden zamíří do Georgie. Chtějí podpořit volební kampaně kandidátů svých stran do Senátu. Výsledek voleb rozhodne, zda republikáni v Senátu obhájí většinu. Pro vítěze prezidentské volby je většina v Senátu zásadní, neboť prezident se souhlasem této kongresové komory jmenuje a odvolává třeba ministry zároveň může Senát zbrzdit nebo urychlit agendu Bílého domu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současný americký prezident Donald Trump a nově zvolený americký prezident Joe Biden | Foto: Carlos Barria, Reuters/Jonathan Ernst, Reuters | Zdroj: Reuters

V Georgii se 5. ledna utká republikán David Perdue s demokratem Jonem Ossoffem. Perdueovi, který je blízkým Trumpovým spojencem, se nepodařilo obhájit mandát v prvním kole, v němž si připsal 49,7 procenta hlasů a Ossoff 47,9 procenta. K vítězství bylo třeba získat nadpoloviční většinu.

Druhý souboj svede republikánská senátorka Kelly Loefflerová s demokratem Raphaelem Warnockem, neboť i v tomto případě nezískal ani jeden z kandidátů potřebnou nadpoloviční většinu.

Každý americký stát je zastoupen bez ohledu na počet obyvatel dvěma senátory. Ti jsou voleni v přímých volbách na šest let, přičemž každý sudý rok se obmění třetina. Letos obě strany ve volbách bojovaly o 35 senátních křesel, přičemž většinu obhajovali republikáni.

Bidenův přípravný tým oznámil, že budoucí viceprezidentka Kamala Harrisová zamíří do města Savannah 3. ledna, kde podpoří Ossoffa a Warnocka. Biden, který do úřadu prezidenta nastoupí 20. ledna, navštíví 4. ledna Atlantu.

Senátorova karanténa

Závěr volební kampaně poznamenalo čtvrteční oznámení Perdueova týmu, podle něhož se obhajující senátor uchýlí do karantény kvůli kontaktu s osobou nakaženou koronavirem.

Trump pokračuje ve snaze zpochybnit volby. Výsledek z Wisconsinu napadl u nejvyššího soudu

Číst článek

Do Georgie má 4. ledna namířeno i prezident Trump, který se chystá vystoupit na předvolebním mítinku na podporu obou republikánských kandidátů. Zda bude Perdue akci osobně přítomen, není jasné.

Pokud by oba zbývající souboje v Georgii vyhráli demokraté, bude mít rozhodující hlas ve vyrovnaném Senátu zvolená demokratická viceprezidentka Harrisová. Americký viceprezident je totiž automaticky šéfem Senátu a může rozhodovat v případě vyrovnaného počtu hlasů. Demokratická strana by pak kontrolovala obě komory Kongresu, jelikož většinu ve Sněmovně reprezentantů již ve volbách obhájila.

Pokud naopak vyhrají jedno nebo obě senátní křesla v Georgii republikáni, udrží si v Senátu těsnou většinu a budou schopni blokovat Bidenovu legislativní agendu či například jmenování federálních soudců.

Volby v Georgii

V předstihu v nadcházejících volbách v Georgii podle údajů zveřejněných ve čtvrtek hlasovalo již bezmála 2,8 milionu lidí. Už nyní byl tak překonán rekord v podobě 2,1 milionu předčasně odevzdaných hlasů ve volbách z roku 2008.

Trumpův prohraný rok. Prezidentské volby ovlivnil koronavirus, porážku od Bidena dosud neuznal

Číst článek

Biden při listopadové návštěvě Georgie vyzval voliče, aby zvolením obou demokratických kandidátů do Senátu vyšachovali šéfa senátní republikánské většiny Mitche McConnella.

McConnell je v tuto chvíli klíčovým aktérem v otázce zvýšení jednorázového příspěvku na pomoc většině Američanů v koronavirové krizi, a to z 600 na 2000 dolarů, jak požaduje Trump.

Demokraty kontrolovaná sněmovna zvýšení jednorázové pomoci na 2000 dolarů podpořila již v pondělí, McConnell ale v úterý zablokoval okamžité hlasování v Senátu s tím, že komora „zahájí proces“ zvažování dané záležitosti, jakož i dalších Trumpových požadavků. Demokraté doufají, že podpora zvýšení jednorázové pomoci jim ve volbách v Georgii pomůže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme