Severní Korea se zřejmě chystá k dalšímu jadernému testu

Severní Korea se pravděpodobně připravuje k nové podzemní jaderné zkoušce. Naznačuje to zvýšená aktivita u hlavní jaderné střelnice Jongbjon. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jihokorejský deník Čoson Ilbo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propagandistický plakát, Moranbong, Pchjongjang

Propagandistický plakát, Moranbong, Pchjongjang | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Americká výzvědná družice zaznamenala nezvyklý ruch poblíž severokorejské obce Kildžu už před měsícem. Šlo o přesun těžké techniky a většího množství osob. Podle expertů proto není vyloučeno, že se v oblasti opět hloubí šachta, která bude použita při podzemní zkoušce jaderné zbraně.

Jak na Rádiu Česko připomněl zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák, už letos v dubnu se hovořilo o tom, že Severní Korea možná chystá další jaderný test a pak se to nepotvrdilo.

„Nyní se vychází ze snímků amerických satelitů, které dokazují, že na daném místě je zvýšený pohyb lidí a vozidel. To ovšem o snímcích tvrdí jihokorejské zdroje. Ne všechny se ale shodují na tom, zda se výbuch opravdu chystá,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jaderném testu KLDR hovořili na Rádiu Česko redaktorka Helena Berková a zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák.

Zároveň připomněl, že Jižní Korea chystá významný summit skupiny G20, na jehož přípravě si velmi dává záležet. „Summit má být příští měsíc a nervozita je důvodem, proč se v Jižní Koreji spekuluje o tom, že by se KLDR mohla pokusit summit zkazit i za cenu sebevražedných útoků, což je podle mě přitažené za vlasy,“ přiblížil.

Severní Korea poprvé otestovala jadernou zbraň na podzim roku 2006. V únoru následujícího roku souhlasila s omezením svého jaderného programu výměnou za ekonomickou pomoc. Druhý test s plutoniovou náloží provedl Pchjongjang loni v květnu.

Rada bezpečnosti OSN na to reagovala zpřísněním sankcí. Napětí na Korejském poloostrově zesílilo - Pchjongjang vypověděl příměří, které v roce 1953 ukončilo Korejskou válku, a obnovil provoz zařízení v Jongbjonu.

Severokorejci už nějaký čas naznačují, že by rádi obnovili šestistranné rozhovory o svém jaderném programu. Kromě Severní a Jižní Koreje se jich účastní Čína, Japonsko, Spojené státy a Rusko. Severokorejci odešli od jednacího stolu v dubnu 2009 na protest proti kritice, jakou tehdy vyvolalo odpálení severokorejské střely dlouhého doletu.

Helena Berková, Katarína Brezovská, Václav Sochor, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme