Severní Korea se zřejmě chystá k dalšímu jadernému testu
Severní Korea se pravděpodobně připravuje k nové podzemní jaderné zkoušce. Naznačuje to zvýšená aktivita u hlavní jaderné střelnice Jongbjon. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na jihokorejský deník Čoson Ilbo.
Americká výzvědná družice zaznamenala nezvyklý ruch poblíž severokorejské obce Kildžu už před měsícem. Šlo o přesun těžké techniky a většího množství osob. Podle expertů proto není vyloučeno, že se v oblasti opět hloubí šachta, která bude použita při podzemní zkoušce jaderné zbraně.
Jak na Rádiu Česko připomněl zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák, už letos v dubnu se hovořilo o tom, že Severní Korea možná chystá další jaderný test a pak se to nepotvrdilo.
„Nyní se vychází ze snímků amerických satelitů, které dokazují, že na daném místě je zvýšený pohyb lidí a vozidel. To ovšem o snímcích tvrdí jihokorejské zdroje. Ne všechny se ale shodují na tom, zda se výbuch opravdu chystá,“ uvedl.
O jaderném testu KLDR hovořili na Rádiu Česko redaktorka Helena Berková a zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák.
Zároveň připomněl, že Jižní Korea chystá významný summit skupiny G20, na jehož přípravě si velmi dává záležet. „Summit má být příští měsíc a nervozita je důvodem, proč se v Jižní Koreji spekuluje o tom, že by se KLDR mohla pokusit summit zkazit i za cenu sebevražedných útoků, což je podle mě přitažené za vlasy,“ přiblížil.
Severní Korea poprvé otestovala jadernou zbraň na podzim roku 2006. V únoru následujícího roku souhlasila s omezením svého jaderného programu výměnou za ekonomickou pomoc. Druhý test s plutoniovou náloží provedl Pchjongjang loni v květnu.
Rada bezpečnosti OSN na to reagovala zpřísněním sankcí. Napětí na Korejském poloostrově zesílilo - Pchjongjang vypověděl příměří, které v roce 1953 ukončilo Korejskou válku, a obnovil provoz zařízení v Jongbjonu.
Severokorejci už nějaký čas naznačují, že by rádi obnovili šestistranné rozhovory o svém jaderném programu. Kromě Severní a Jižní Koreje se jich účastní Čína, Japonsko, Spojené státy a Rusko. Severokorejci odešli od jednacího stolu v dubnu 2009 na protest proti kritice, jakou tehdy vyvolalo odpálení severokorejské střely dlouhého doletu.