Seznam nejhledanějších zločinců vydává FBI 65 let, objevilo se na něm 504 lidí

Pětašedesát let už vydává americká FBI seznam deseti nejžádanějších zločinců. První jméno se na něm objevilo 14. března 1950. Od té doby se na zločineckém žebříčku vystřídalo 504 lidí. Policii se podařilo dopadnout skoro všechny, spravedlnosti za celou dobu uniklo jen 31 z nich. Poslední jméno, zabijáka z Texasu, který zastřelil své dvě dcery, na seznam přibylo loni v prosinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pečeť na zdi budovy FBI ve Washingtonu | Foto: Vít Pohanka

Seznam deseti nejhledanějších zločinců nastartoval novinářský dotaz na deset nejdrsnějších zločinců Ameriky.

Když ho pak otiskly noviny, policie si uvědomila, že je to velmi dobrý způsob, jak do pátrání zapojit veřejnost. Ta už za 65 let pomohla dopadnout asi třetinu všech zločinců ze seznamu.

Na začátku, tedy kolem roku 1950, federální policie pátrala hlavně po bankovních lupičích a vrazích, kteří by dnes asi mnoho pozornosti nevzbudili. Časem ale na seznam začali přibývat i mafiáni a první postavy organizovaného zločinu.

„V bouřlivých 60. letech to byly zločiny jako sabotáže nebo únosy. Během 70. let pak seznam tvořili uprchlíci a také ti, co měli vazby na organizovaný zločin,“ řekl pro server FBI agent Bred Bryant.

„80. léta patřila drogovým dealerům a sériovým vrahům, což pokračovalo do 90. let. Pak začaly mezinárodní zločiny - velké drogové kartely, praní špinavých peněz, mezinárodní zločiny proti dětem a terorismus," popsal Bryant.

Na seznamu byl třeba vrah Gianni Versaceho Andrew Cunanan nebo James Earl Ray, který zabil Martina Luthera Kinga.

Zatím asi nejvýznamnějším lídrem žebříčku byl podle agenta Bryanta Usáma bin Ládin. A cennou kořistí byl i další terorista Ramsi Yousef, který v roce 1993 přímo pod budovami světového obchodního centra v New Yorku odpálil bombu ukrytou v autě.

Česko podobný seznam nemá

Česká policie oficiální seznam nejhledanějších zločinců nevydává. Celosvětový Interpol ale stále pátrá třeba po Viktorovi Koženém kvůli vytunelování Harvardských fondů.

Některou z prvních příček by v seznamu nejhledanějších zločinců v Česku svého času obsadil také muž s titulem „nejnebezpečnější gangster na světě" Semjon Mogilevič.

Ten měl řídit podvody s lehkými topnými oleji. Tehdy Česko přišlo na daňových únicích o miliardy korun.

Kmotr ruské mafie Mogilevič je od října 2009 hledaný i v USA za mnohamilionové podvody. Aktuální seznam deseti nejhledanějších uprchlíků uzavírá.

Evelyna Kulíšková, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme