Skupina G8 je pro mírovou konferenci o Sýrii a přechodnou syrskou vládu

Summit skupiny G8 nakonec přinesl konkrétní dohodu týkající se řešení krveprolití v Sýrii. Podle agentur má závěrečné komuniké obsahovat výzvu k uspořádání mírové konference a ustavení přechodné syrské vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci summitu G8 při procházce mezi jednáním

Účastníci summitu G8 při procházce mezi jednáním | Zdroj: Reuters

Mezi hlavními body syrského komuniké je závazek další 1,5 miliardy dolarů na pomoc syrským civilistům a snaha znásobit diplomatické úsilí dostat obě strany k jednacímu stolu.

Pro mírovou konferenci se už nestihne červencový termín, nyní se mluví o termínu v druhé polovině srpna.

Velmi zajímavý bod se týká snahy nedopustit, aby se opakoval irácký scénář. Tedy aby v Sýrii po pádu Bašára Asada nevypukl chaos.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se Severního Irska se přihlásil britský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

Novinkou je dohoda zbavit Sýrii do budoucna teroristů a extremistů a stejně tak zakázka OSN nezávisle vyšetřit, zda režim Asada použil chemické zbraně či nikoli.

Rusko zablokovalo zmínku o Asadově osudu

Většinu skutečností už prozradil agentuře Reuters náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Podle něj Rusko zablokovalo zmínku o budoucím osudu syrského prezidenta Bašára Asada.

Stejně tak bychom v komuniké marně hledali pasáž týkající se vyzbrojení rebelů nebo samotné interpretace syrského konfliktu.

Podle Rjabkova je mírová konference jediným způsobem, jak se pohnout kupředu. Rusko považuje důkazy o použití chemických zbraní syrským režimem za nedostatečné a nepřesvědčivé.

Západ by si vyzbrojení syrské opozice měl podle Rjabkova třikrát čtyřikrát rozmyslet. Mezitím Rusko pokračuje v dodávkách moderních zbraní Bašáru Asadovi za řádově stovky milionů dolarů.

Rusko ustoupilo vůbec v tom, že se nějaké komuniké vůbec přijalo. Rusko ustoupilo i v tom, že se v textu píše o snaze ustavit přechodnou syrskou vládu, což se nedá vykládat jinak, než jako přiznání, že se už nepočítá se současným režimem Bašára Asada.

Silné a smysluplné prohlášení

Moskva naopak ustanovila, že si syrští rebelové nesmí klást podmínky na svou účast na mírových jednáních.

„Máme tu silné a smysluplné prohlášení k Sýrii, které čítá body, v jejichž přijetí bych před dvěma dny nevěřil,“ uvedl hostitel akce britský premiér David Cameron v narážce na vyšetřování OSN.

Ruský prezident Vladimir Putin k tomu poznamenal, že mezi zeměmi G8 jsou i další státy, které důkazy o použití chemických zbraní syrskou armádou považují za nedostatečné.

Na humanitární pomoc syrským civilistům uvolní G8 další jednu a půl miliardy dolarů. Další závazek se týká snahy vyvarovat se iráckého „scénáře“ a nedopustit chaos po očekávaném pádu Asadova režimu.

„Musíme vyřadit extremisty z dění v Sýrii, ať je to Hizballáh, který pomáhá prezidentu Asadovi, nebo bojovníci Al-Káidy na straně opozice,“ zdůraznil Cameron, který v „novém“ uspořádání nevidí místo pro Bašára Asada.

Konec výkupného

Lídři zemí G8 se dohodli i na dalším postupu v boji proti terorismu. Jedním z úspěchů schůzky vlivných politiků v Severním Irsku je dohoda na tom, že země nebudou vyplácet teroristům výkupné.

Jak uvedl po jednání britský premiér David Cameron, teroristické skupiny tak přijdou o velké peníze.

„Jen za poslední tři roky vydělala Al-Kaida a její odnože na výkupném desítky milionů dolarů. Vyplácení těchto pěněz musí skončit a my jsme se dohodli, že skončí,“ řekl rázně.

Jiří Hošek, Silvie Třeslínová, Milan Kopp, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme