Slavnost Kumbh Mélá vrcholí, v indickém Allahabádu je 5 milionů poutníků

Pět milionů lidí se sjelo do indického města Allahabad. Právě dnes tam vrcholí slavnost zvaná Kumbh Mélá. Je to největší shromáždění poutníků, které lidstvo zná. Během šesti týdnů se k soutoku Jamuny a Gangy přijelo rituálně vykoupat na 60 milionů lidí. Rituál se opakuje jednou za dvanáct let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indické slavnosti Kumbh Mela

Indické slavnosti Kumbh Mela | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Pro rituální koupel je právě dnešní den nejlepší za 147 roků, tvrdí astrologové, a tak se lidé jen hrnou. Na březích řeky vyrostlo obří stanové město. Tam je ubytována většina poutníků. V areálu obřího tábořiště je policejní stanice, nemocnice i tržiště. Pořadatelé slavnosti nechali postavit na 40 tisíc improvizovaných toalet.

Speciální tým vyhledává a spaluje mrtvoly poutníků, kteří se konce slavnosti nedočkali. Ceny základních potravin jako mouky nebo rýže úřady regulují, aby spekulanti nezneužili ohromné poptávky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Jaromír Marek informuje o slavnosti Kumbh Mélá

„Všichni věří, že když se teď vykoupou v posvátné vodě, koupel je očistí. Věří, že je teď čeká štěstí a úspěch,“ vysvětluje Mahara Ji, duchovní vůdce jedné z mnoha náboženských škol.

„Dnes je síla posvátných řek znásobena,“ říká svatý muž s dlouhými vlasy a pokuřuje hliněnou dýmku. Někteří poutníci přijíždějí s konkrétními přáními a věří, že se jim teď vyplní.

„Je to úžasný pocit. Mám jedinou touhu: chtěl bych se stál hercem. Věřím, že mi tato svatá koupel pomůže splnit můj sen. Má víra se posílí a věřím, že že pak budu víc pomáhat potřebným,“ slibuje Rameš, mladý muž, který přijel z třicet hodin jízdy vzdálené Kalkaty.

Někteří přijíždějí na celé týdny

Jiní pociťují vliv očistné koupele už teď. Jako Pravir, obchodník z Díllí. „Víra pro mě znamená hodně. Mám pocit, že mě posvátná koupel posílila. Duševně i fyzicky. Od pěti od rána jsem na nohou. Ušel jsem nejmíň deset kilometrů a cítím se pořád svěží,“ tvrdí.

Někteří přijíždějí jen na dnešní den, jiní táboří na soutoku řek celé týdny. Jsou mezi nimi především asketové, jogíni a svatí muži, kteří na slavnosti Kumbh Mélá předvádějí své mnohdy nadpřirozené schopnosti.

Tak jako muž, který už patnáct let drží svoji pravou ruku vysoko nad hlavou. Zčernalé prsty zakončují dlouhé stočené nehty. „Nevnímám okolní svět. Soustředím se jen do sebe. Tam najdu odpovědi na všechny otázky,“ říká, aniž by tazateli věnoval jediný pohled.

Podle legendy bojovali bohové s démony o pohár s nápojem nesmrtelnosti. Během strkanice ukáplo několik jeho krůpějí na zem. Jedno z nich právě sem na soutok Jamuny a Gangy. V pravý okamžik získává toto místo magickou moc a ta chvíle nadešla právě dnes.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme