Slovenská vláda padla. Hlasování o eurovalu neprošlo

Slovenská vláda padla. Premiérka Iveta Radičová spojila hlasování parlamentu o navýšení pravomocí záchranného fondu eurozóny s vyslovením důvěry vládě. Změny ve fungování EFSF podle očekávání nepodpořili poslanci druhé nejsilnější vládní strany Svoboda a solidarita, která odmítá pomoc silně zadluženým evropským státům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská premiérka Radičová před novináři poté, co padla její vláda

Slovenská premiérka Radičová před novináři poté, co padla její vláda | Zdroj: Reuters

Ze 79 poslanců, které slovenská vláda má, jen 55 hlasovalo pro euroval, tedy pro důvěru vládě. 60 poslanců se zdrželo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O okolnostech hlasování mluvil těsně po jeho skončení na Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger

Iveta Radičová se snažila ještě těsně před hlasováním poslance obměkčit emotivním projevem, leč marně.

Další vývoj bude záviset i na prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, který musí vládu podle ústavy odvolat. Prezident je ale nyní na návštěvě Indonésie. Tu bude muset asi zkrátit a vrátit se na Slovensko situaci řešit.

Co se bude na slovenské politické scéně dít nyní naznačil expremiér a předseda opoziční strany SMĚR Robert Fico. Řekl, že některé kroky jsou dané ústavou. Prezident musí premiérku odvolat a tím padne celá vláda.

Fico, který doteď požadoval předčasné volby za to, že vládě pomůže schválit navýšení záchranného fondu eurozóny, nyní zatím o předčasných volbách nemluví. Říká, že pro Slovensko je nyní nejdůležitější schválení eurovalu. Očekává, že si dosavadní vládní koalice sedne k jednomu stolu a bude situaci řešit.

Podle českého ministra financí Miroslava Kalouska navýšení jednoznačně schválí nová slovenská vláda:

„Já osobně se domnívám, že otázka eurovalu byla použita k řešení vnitropolitické scény na Slovensku. Myslím si, že to slovenská reprezentace velmi brzy schválí a bude ustanovena nová vláda, za nějakou politickou cenu, která bude zaplacena straně pana předsedy Fica.“

EU nemá náhradní plán

Pád slovenské vlády a s ním spojené zdržení v ratifikaci změn v záchranném fondu eurozóny zatím orgány Evropské unie nekomentují. Znamená to ale další nejistotu pro řešení vleklé dluhové krize, která eurozónou zmítá. Slovensko zůstalo poslední překážkou k větší schopnosti záchranného fondu pomáhat zadluženým státům a snižovat tlak trhů na ně.

Unie žádný náhradní plán pro případ, že jedna země neschválí změny v záchranném fondu, nemá. Má už zkušenost ze Slovinska, kde sice také padla vláda, ale parlament přesto novelu pravidel fungování fondu schválil.

„Hluboce doufáme, že Slovensko bude schopné ratifikovat rozhodnutí přijaté jednomyslně 21.července,“ prohlásila v předtuše pádu kabinetu premiérky Radičové již v poledne mluvčí Komise Pia Hansen. Připomněla, že rozhodnutí schválily vlády všech 17 zemí eurozóny.

„Nelze ztrácet čas. Doufáme, že Slovensko ratifikuje toto rozhodnutí velmi, ale opravdu velmi rychle,“ uvedla mluvčí.

Jednání slovenského parlamentu provázel velký zájem světových médií. Nedlouho po hlasování na Slovensku oslabilo euro.

Pavel Novák, Jitka Malá, Vojtěch Berger, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme