Slovenské Levočské hory přežily pobyt ruských vojáků bez újmy

Po ruských vojácích zůstaly většinou v Československu hlavně zničené domy a krajina zamořená strojním olejem a municí. Některé oblasti přesto vyvázly ze sovětského pobytu bez větších šrámů. Platí to i o slovenském pohoří Levočské vrchy. Do letošního ledna tam byl ještě vojenský prostor, teď je to velký kus krásné přírody, který čeká na novou šanci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Mistra Pavla v Levoči

Náměstí Mistra Pavla v Levoči | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Jedeme lesem po celkem kvalitní cestě a pronikáme stále hlouběji do bývalého vojenského prostoru Javorina mezi Levočou a Kežmarkem. Právě zachovalé asfaltky a zpevněné lesní cesty jsou tady nejviditelnějším dědictvím po armádě, nejenom té sovětské, ale i československé.


Tohle dědictví ale nikomu nevadí. Naopak, po liduprázdných cestách se rádi prohánějí cyklisté a dokonce i in-line bruslaři.

Přehrát

00:00 / 00:00

odchod rusů.mp3

„Tam už ani není poznat, že tam někdy kasárny byly, všechno je zbourané,“ ukazuje Martin Pitoňák, dnes sedmdesátiletý rodák z vesnice Ruskinovce, která už dávno neexistuje.


V roce 1953, když tu armáda zřídila vojenský prostor, musel pan Pitoňák, stejně jako stovky dalších lidí z vojenského prostoru odejít a skoro 40 let se nesměl vrátit. Do rodného údolí se díval jenom dalekohledem z protějšího kopce.

Bývalý vojenský prostor

Pan Pitoňák nemá Rusy rád. Nebyli to sice oni, kdo ho vyhnal z rodné vesnice, to byla československá armáda, ale jak sám říká, Rusům nikdy nepřišel na chuť. Tady v Javorině každopádně nezpůsobili největší škody Rusové, ale dlouholetý správce místních lesů, československá armáda, která kácela na co přišla.

Krajina v Javorině tedy dostala zabrat, přesto je na tom v porovnání s ostatními bývalými prostory sovětské armády na Slovensku o poznání lépe. Když letos v lednu vojenský prostor zaniknul, otevřely se nové možnosti. Výhodná je poloha prostoru kousek od Tater a od spišských gotických památek.

K tomu se místní rodáci snaží znovu oživit místa svého dětství. To všechno dohromady znamená šanci pro budoucnost. Do Levočských vrchů se už začínají vracet turisté, mezi nimi i čeští zvědavci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme