Tragická nehoda u Nitry: náklaďák vjel do protisměru a srazil se s autobusem, zemřelo 12 lidí

Jedna z nejhorších dopravních nehod za poslední roky. Tak záchranáři označují odpolední srážku nákladního automobilu s autobusem. Zemřelo při ní 12 lidí, z toho čtyři děti. Dalších 17 lidí je zraněno, uvedlo prezidium hasičského a záchranného sboru.

Bratislava (Aktualizováno: 19:51 13. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prvotní informace hovořily o 13 mrtvých, záchranáři posléze počet obětí snížili.

Několik zraněných bylo ošetřeno přímo na místě nehody, situaci však komplikoval silný vítr. Záchranáři proto využili nafukovací stan. 

Podle portálu tvnoviny.sk náklaďák přejel do protisměru a narazil z boku do meziměstského autobusu. Tím cestovali zejména středoškoláci, kteří se vraceli ze školy. Policie nedaleko zřídila krizové centrum pro rodinné příslušníky cestujících z autobusu.

Z policejních fotografií je patrné, že autobus se po srážce ocitl mimo vozovku a převrátil se. Na silnici se zase převrátil nákladní vůz, který byl naložen směsí kamení a zeminy.

Příčina kolize je zatím nejasná. Na místě nehody zasahovali hasiči a další záchranáři mimo jiné s pomocí vrtulníku. Hasiči se snaží vytáhnout autobus pomocí těžké techniky, která byla na místo přivolána.

‚Silnice smrti‘

Nehoda se stala zhruba hodinu po poledni u vesnice Nitrianske Hrnčiarovce nedaleko Nitry na silnici první třídy, kterou policie následně uzavřela. Tato silnice až do otevření nového úseku nedaleké rychlostní silnice R1 v roce 2011 sloužila pro tranzit od Nitry dál na střední Slovensko a zejména v minulosti ji slovenská média kvůli častým dopravním nehodám označovala za „silnici smrti“.

Premiér Peter Pellegrini kvůli nehodě předčasně ukončil návštěvu Kypru. „Je vhodné, aby vláda pri takejto velkej tragédii vyhlásila štátny smutok, ktorý by mohol byt pravdepodobne vyhlásený na piatok." V prohlášení také vyjádřil soustrast pozůstalým.

Na místo neštěstí vyrazilo několika slovenských ministrů. Prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že zpráva o nehodě vyvolává hluboký smutek.

Čaputové kondoloval i český prezident Miloš Zeman. „Se zármutkem jsem přijal zprávu o tragické dopravní nehodě na jihu Slovenska, která si vyžádala oběti na životech a zanechala za sebou také mnoho zraněných. Slova mohou jen stěží vyjádřit bolest a smutek nad zmařenými lidskými životy,“ napsal Zeman v kondolenčním dopisu, který zaslal hlavě slovenského státu.

Nejtragičtější dopravní nehodou na Slovensku je havárie českého autobusu Karosa firmy Modelárna z Nemošic na Pardubicku, který v červenci 1995 u Kolárovic v okrese Bytča ve velké rychlosti narazil do svodidel, letěl asi 35 metrů vzduchem a dopadl do hloubky 15 metrů; nehoda si na místě vyžádala 16 mrtvých a 29 zraněných, z nichž jeden po několika dnech zemřel v nemocnici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme