Smrt humanitárních pracovníků zvedla v USA kritiku útoků prováděných drony
Jsou chirurgicky přesné, téměř bez chyb a civilních obětí. Tak americké úřady léta obhajovaly nasazení bezpilotních letadel proti teroristickým organizacím v Afghánistánu, Pákistánu a dalších zemích. Argument dostal ale vážné trhliny poté, co Bílý dům přiznal, že v lednu zemřeli při úderu dronu dva civilisté, unesení humanitární pracovníci ze Spojených států a Itálie.
Prezident Obama se za smrt obou mužů omluvil. O podrobnostech útoku toho ale americké úřady příliš neprozradily. Bílý dům pouze potvrdil, že okolnosti incidentu vyšetřuje.
Z informací nejmenovaných současných i bývalých protiteroristických expertů vlády, na které se odvolávají americká média, ale vyplývá, že šlo o standardní útok, který provedly armádní drony ze základen ve východním Afghánistánu.
Jak přesné jsou protiteroristické zásahy prováděné drony? Debatu, kterou vyvolala smrt humanitárních pracovníků, sleduje v USA zpravodajka Lenka Kabrhelová
Úder se odehrál v západním Pákistánu, odkud operují ozbrojenci, a podle citovaných expertů selhaly na prvním místě zpravodajské informace.
Analytici zpravodajských služeb prý před tím základnu, kterou využívali operativci sítě Al-Káida, dlouho monitorovali a předpokládali, že ji obývají čtyři lidé. Neměli přitom tušení, že tam ozbrojenci zadržují dva rukojmí, 72letého Warrena Weinsteina a 39letého Giovanniho Lo Porta.
Až po útoku analytici CIA zjistili skrze videozáznamy z bezpilotních letadel, satelitních dat a odposlechů telefonických hovorů, že z trosek domu bylo vyproštěno šest mrtvých těl, nikoliv čtyři. Teprve poté postupně získávali informace, že šlo o muže ze Západu, a až po týdnech daly zpravodajské agentury dohromady základní fakta, že šlo o humanitární pracovníky z USA a Itálie.
Teprve na začátku února FBI ve Spojených státech uvědomila příbuzné, že existuje možnost, že je Weinstein mrtvý. Následovaly týdny ověřování komplikované tím, že do odlehlých kmenových oblastí americké úřady nemohly vyslat své vyšetřovatele. I proto Bílý dům smrt obou rukojmích přiznal až teď.
Operátoři podle kritiků nevědí, koho zabíjejí
Dá se očekávat, že tento případ posílí kritiku celého programu využívání bezpilotních letadel v boji proti terorismu. Jeho odpůrci říkají, že vláda by měla odpovědět na řadu nepohodlných otázek, zejména proč selhaly zpravodajské informace.
Podle expertů je na jednu stranu zřejmé, že čistě technicky jsou zásahy dronů skutečně přesné, ale postupně se právě ukazuje, že výsledky některých úderů jsou přinejmenším problematické.
Třeba dnešní New York Times píší s odvoláním na své zdroje, že každé nezávislé vyšetřování odhalilo podstatně víc civilních obětí, než úřady přiznávají. Je prý zjevné, že operátoři, kteří sedí ve střediscích v Nevadské poušti a řídí odtud útoky na odlehlá kmenová území na druhém konci světa, často vůbec nevědí, koho zabíjejí. Útoky navíc podléhají utajení, takže dopátrat se pravdy je v mnoha případech nemožné.