Španělský král Felipe VI. dál snižuje výdaje královské rodiny

Španělská královská rodina bude i letos šetřit. Monarcha Felipe VI. nařídil snížit platy svým příbuzným. Apanáž zredukoval nejen svému otci, bývalému králi Juanovi Carlosovi, ale i matce Sofii a své manželce, královně Letizii. Sám monarcha si také snížil plat o pětinu. Rozpočet pro královskou rodinu klesá každoročně od roku 2011.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový španělský panovník Felipe VI. s manželkou, královnou Letizií, mávají lidem z balkonu královského paláce na Plaza de Oriente v Madridu | Zdroj: Reuters

Nový roční hrubý plat krále Felipeho bude v přepočtu 6,5 milionu korun. Jeho manželka Letizia vydělá letos 3,5 milionu.

Svému otci Juanovi Carlosovi snížil Felipe plat o 20 procent, stejně jako sobě. Bývalý vladař proto dostane 5 milionů hrubého.

Královská matka se bude muset spokojit s platem sníženým přibližně o milion korun.

Ani jedna z králových sester, Elena ani Cristina, nedostane z rozpočtu nic. Ušetřené peníze chce Felipe VI. investovat do nových technologií při inovaci královského dvora. Poprvé se má také vytvořit jakýsi fond na nečekané výlohy.

Španělé tento krok vítají. Objevily se jen hlasy proti bývalému králi Juanovi - někteří Španělé si myslí, že 5 milionů je příliš moc. Podle nich má bývalý král už jen minimum povinností a oficiálních aktivit.

Španělská královská rodina patří v porovnání s jinými královstvími spíše k chudším. Daleko lépe je na tom například holandská královská rodina, Monacké knížectví, lichtenštejnský princ nebo britská Alžběta II. Úplně nejbohatším je 87letý thajský král Pchúmipchon Adunjadét.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme