Špičky unie čeká diskuse o finálním textu ústavy

V Římě v sobotu startuje takzvaná mezivládní konference o finální podobě ústavy Evropské unie. Šéfové vlád 25 evropských států se mají dohodnout na zásadních pravidlech, která mají nově vymezit vztahy mezi evropskými institucemi a přiblížit Evropskou unii občanům. Českou delegaci povede v Římě premiér Vladimír Špidla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté u Kongresového paláce

policisté u Kongresového paláce | Zdroj: ČTK

Unii předsedající Italové by si přáli, aby definitivní text ústavy dohodla mezivládní konference do poloviny prosince. Předpokládá se, že se kvůli tomu sejdou nejméně třikrát na summitu politické špičky unie a pětkrát ministři zahraničí.

Hlavy států a vlád mezivládní konferenci zahájí v deset hodin dopoledne. Deklarace, kterou by měla "pětadvacítka" posvětit, má zřejmě mluvit o zásadní roli evropské integrace pro starý kontinent a uctít ty, kdo po 2. světové válce její proces odstartovali.

Šéfové diplomacií se pak odpoledne pustí už do jednotlivých citlivých otázek. Měli by řešit roli budoucího ministra zahraničí EU a také nový post stálého předsedy Evropské rady, pro něhož se vžilo označení prezident unie. Debata se přitom odvine od rozsáhlých dotazníků, které stávající i budoucí členské země vyplnily, aby se neztrácel čas opakovaným prezentováním jednotlivých pozic.

Naši delegaci na konferenci povede premiér Vladimír Špidla. Čeští zástupci do Říma přijeli s tzv. úvodním mandátem, který se ještě může měnit v průběhu konference podle jejího vývoje a na základě připomínek sněmovny a senátu. Vláda zatím vybrala z návrhu ústavy připraveného Konventem asi devět sporných oblastí, které by chtěla v zájmu Česka řešit a prosadit v nich vlastní názor.

Vládě záleží například na českém zastoupení v Evropské komisi na principu "jedna členská země - jeden komisař". Česká delegace bude trvat i na rotaci předsednictví, přičemž unii by mohl po dobu jednoho až půldruhého roku předsedat tým složený ze tří až čtyř zemí. Za nutné považuje to, aby přesuny kompetencí byly ratifikovány na národní úrovni.

Podle Vladimíra Špidly je ale pro nás nejdůležitější, aby se vyjednávání o ústavě neuspěchalo. Premiér chce velmi pečlivě projednat všechny sporné body Evropské ústavy tak, aby závěrečný dokument mohly bez problémů ratifikovat obě komory našeho parlamentu. Proto naše delegace bude dávat přednost kvalitě před časem stráveným nad návrhem tohoto dokumentu. "Naším záměrem je podepsat takový text, který bude bez nejmenších pochyb v České republice ratifikovatelný; to znamená, že kvalita je prvořadou hodnotou."

Návrh budoucí evropské ústavy připravený Konventem podle mínění některých zemí vyhovuje velkým státům a upozaďuje menší země unie. Z toho důvodu například Německo a Francie varují před tím, aby se debata příliš neodchýlila od výsledků Konventu. V Praze to před časem řekl i německý kancléř Gerhard Schröder.

"Máme respekt k rozdílným názorům, ale neměl by být ohrožen celý koncept. Německo samozřejmě také nesouhlasí se vším, co návrh obsahuje. Malé státy také mají právo vyjádřit své výhrady k nynějšímu návrhu. Bez ohledu na rozdíly je ale třeba mít na paměti, co by mohlo způsobit úplné rozvázání balíčku, a zda by se tím celá konstrukce nezhroutila."

Aleš Heřmánek, Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme