Spojenci vstoupili do Mosulu

Malý počet amerických jednotek a kurdských sil vstoupil do severoiráckého města Mosul. Stalo se tak poté, co se iráčtí vojáci začali vzdávat. V televizi CNN to potvrdil americký ministr obrany Donald Rumsfeld. "Zprávy naznačují, že oddíly pravidelné irácké armády město zřejmě opustily. Do města vstoupilo několik jednotek kurdských bojovníků a také americké speciální síly. Je tam klid".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký voják v Iráku

americký voják v Iráku | Zdroj: ČTK

Podle všeho iráčtí vojáci už v Mosulu nekladou odpor. První malé jednotky Kurdů a USA vstupují do města. Místní obyvatelé tyto síly podle Rumsfelda vítají. Představitelé iráckého Kurdistánu ráno oznámili, že už probíhá obsazování Mosulu. Mosul je třetím největším irácký městem po Bagdádu a Basře, které už padly do rukou spojenců. Leží v severním Iráku v oblasti významných ropných ložisek, stejně jako Kirkúk, který kurdští bojovníci s Američany obsadili včera.

Americké a britské letouny dnes brzy ráno bombardovaly obydlí nevlastního bratra Saddáma Husajna u města Ramádí, který leží asi sto kilometrů západně od Bagdádu. Oznámilo to americké velitelství operace v Iráku. Bylo prý použito šest speciálních bomb JDAM, které jsou naváděné satelity. Výsledky útoky se vyhodnocují.

Jak dál po válce?

USA počítají s tím, že přechodné období v poválečném Iráku bude mít tři etapy. Vysvětlil to náměstek amerického ministerstva obrany Paul Wolfowitz v Kongresu USA. V první fázi bude Irák spravován Úřadem pro rekonstrukci a humanitární pomoc. Potom bude řízení Iráku svěřeno přechodné irácké správě, kterou budou tvořit představitelé všech náboženských a etnických skupin Iráku, včetně irácké opozice v zahraničí. Ve třetí etapě irácká vláda bude zcela kontrolovat zemi. Legitimita této vlády bude podle Wolfowitze založena na volbách, které se uskuteční v duchu nové ústavy.

Udržet řád je náročné

Chaos a rabování, přestřelky a vyřizování účtů mezi Iráčany, brání humanitárním organizacím v rozvinutí pomoci. Jak zaznamenal zpravodaj Miroslav Konvalina, zástupci OSN upozorňují, že i vítězové musejí dodržet mezinárodní závazky.

Humanitární koordinátoři OSN pro Irák upozorňují, že pokud spojenci okamžitě nezajistí na dobytých územích pořádek a nedostanou situaci pod kontrolu, dopustí se porušení Ženevských konvencí. Zástupci humanitárních organizací, kteří chtějí zajistit distribuci základních potřeb milionům Iráčanů, Američany upozorňují, že mají za povinnost ochránit veřejná místa včetně nemocnic. Vojáci, které zpovídají američtí reportéři v Iráku přiznávají, že nemají kapacity na to aby zajistili bezpečnost pro největší humanitární akci ve světě.

Náměstek amerického ministra zahraničí Alan Larson zahraničním novinářům ve Washingtonu ale řekl, že stejně pečlivě, jako bylo naplánováno vojenské vítězství, je naplánováno budování míru.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Radio Praha, vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, vysílá pro příslušníky české chemické jednotky v Kuvajtu. Vysílání má být mostem, který pomůže spojit vojáky s domovem. K vojákům budou promlouvat jejich rodinní příslušníci, známí i nejširší veřejnost. Pokud chcete poslat českým vojákům pozdrav či vzkaz, můžete telefonovat na záznamník Radia Praha 221 552 989 nebo napsat na e-mail cr@radio.cz.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme