Spojené státy vyhlásily nové sankce proti Íránu

Spojené státy uvalily nové sankce na Írán. Tentokrát se netýkají íránského jaderného programu, ale porušování lidských práv. Jsou také úzce zaměřené na několik konkrétních osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová | Foto: U.S. Department of State

Jde o 8 íránských představitelů zodpovědných za vážné a dlouhodobé porušování lidských práv, oznámila ve Washingtonu ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Je mezi nimi například velitel íránských revolučních gard Mohammad Alí Džafárí nebo ministr informací Haidar Moslehí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových sankcích informuje zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka

Oni a šest dalších nesmějí od teď cestovat do Spojených států a všechen majetek nebo účty, které v Americe vlastní, budou obstavené. Američtí občané a firmy s nimi nesmějí nijak obchodovat nebo je zaměstnávat.

„Pod jejich velením docházelo ke svévolnému zatýkání, bití, mučení a znásilňování íránských občanů,“ uvedla šéfka americké diplomacie s tím, že o tom mají Američané věrohodné důkazy.

Hrubého porušování lidských práv se íránské bezpečnostní síly podle Spojených států dopouštěly po sporných volbách v červnu loňského roku. Do ulic velkých íránských měst tehdy vyšly demonstrovat miliony Íránců při nejmasovějších demonstracích od islámské revoluce v roce 1979.

Dohled nad dodržováním sankcí bude mít z velké části americký ministr financí Timothy Geithner:

„Naším cílem není ztěžovat život Íráncům, naším cílem je využít silná a účinná opatření, která přimějí íránské vedení ke změně nebezpečné politiky,“ prohlásil ministr Geithner.

Spojené státy už prosadily na půdě OSN několik druhů sankcí proti íránským bankám a podnikům. Důvodem k jejich zavedení byla neochota Íránu podrobit svůj jaderný program mezinárodní kontrole.

Vít Pohanka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme