Startuje informační kampaň pro zájemce o maďarské občanství

Budapešť zahajuje informační kampaň pro Maďary žijící v zahraničí, kteří by chtěli požádat o maďarské občanství. Příslušný zákon v Maďarsku platí od 20. srpna, ale prakticky se bude využívat od 1. ledna příštího roku, odkdy bude možné podávat žádosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řetězový most v Budapešti | Foto: Gregor Martin Papucsek

Maďarský Úřad pro imigraci a státní občanství kvůli tomu přijímá 100 nových pracovníků, aby stačil vyřizovat očekávané žádostí. V sousedních zemích se navíc vytvoří nové informační kanceláře, kam se zájemci o maďarské občanství budou moci obrátit. Žádosti ale bude možné podávat jen na území Maďarska, a to na obecních a městských úřadech a matrikách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maďarskou informační kampaň na Rádiu Česko představil spolupracovník Českého rozhlasu v Budapešti Gregor Martin Papucsek.

Podle nového zákona má v širším smyslu nárok na maďarské občanství vlastně každý člověk, který má nějakou vazbu na maďarský národ, ovládá maďarštinu a dokáže to doložit. Adept navíc nemusí bydlet na území Maďarska.

Další výhodou je zrychlení celého procesu. V současné době přidělení občanství může trvat až rok. Nově by to mělo trvat maximálně tři měsíce.

Podle maďarské vlády jde o symbolický akt, který nebude mít nějaký výrazný dopad. Vicepremiér maďarské vlády, který je zodpovědný za menšinovou politiku, osobně odhaduje v první vlně počet žadatelů na 300 tisíc. Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Budapešti, Gregora Martina Papucska, je to ale přehnané a zájem nebude tak velký.

Předpokládá se, že o maďarské občanství budou žádat hlavně lidé, kterým to umožní volný pohyb po území Evropské unie. Jedná se hlavně o Maďary z Vojvodiny a Rumunska.

Zákon vyvolal kritiku zejména na Slovensku před volbami. Spor však trvá i po nástupu nové vlády.

Gregor Martin Papucsek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme