Startuje informační kampaň pro zájemce o maďarské občanství

Budapešť zahajuje informační kampaň pro Maďary žijící v zahraničí, kteří by chtěli požádat o maďarské občanství. Příslušný zákon v Maďarsku platí od 20. srpna, ale prakticky se bude využívat od 1. ledna příštího roku, odkdy bude možné podávat žádosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řetězový most v Budapešti | Foto: Gregor Martin Papucsek

Maďarský Úřad pro imigraci a státní občanství kvůli tomu přijímá 100 nových pracovníků, aby stačil vyřizovat očekávané žádostí. V sousedních zemích se navíc vytvoří nové informační kanceláře, kam se zájemci o maďarské občanství budou moci obrátit. Žádosti ale bude možné podávat jen na území Maďarska, a to na obecních a městských úřadech a matrikách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Maďarskou informační kampaň na Rádiu Česko představil spolupracovník Českého rozhlasu v Budapešti Gregor Martin Papucsek.

Podle nového zákona má v širším smyslu nárok na maďarské občanství vlastně každý člověk, který má nějakou vazbu na maďarský národ, ovládá maďarštinu a dokáže to doložit. Adept navíc nemusí bydlet na území Maďarska.

Další výhodou je zrychlení celého procesu. V současné době přidělení občanství může trvat až rok. Nově by to mělo trvat maximálně tři měsíce.

Podle maďarské vlády jde o symbolický akt, který nebude mít nějaký výrazný dopad. Vicepremiér maďarské vlády, který je zodpovědný za menšinovou politiku, osobně odhaduje v první vlně počet žadatelů na 300 tisíc. Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Budapešti, Gregora Martina Papucska, je to ale přehnané a zájem nebude tak velký.

Předpokládá se, že o maďarské občanství budou žádat hlavně lidé, kterým to umožní volný pohyb po území Evropské unie. Jedná se hlavně o Maďary z Vojvodiny a Rumunska.

Zákon vyvolal kritiku zejména na Slovensku před volbami. Spor však trvá i po nástupu nové vlády.

Gregor Martin Papucsek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme