Statisíce Jemenců vyšly znovu do ulic

Stovky tisíc Jemenců jsou po celé zemi znovu v ulicích. Většina demonstrantů se opět dožaduje rezignace prezidenta Sáliha. Na řadě míst mu ale Jemenci naopak vyjadřují podporu. Další kolo velkých pátečních demonstrací přišlo den poté, co okolní arabské státy předložily plán pro ukončení krize. Návrh počítá s postupným odchodem Sáliha ze scény při zachování jeho beztrestnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Statisíce Jemenců vyšly znovu do ulic | Zdroj: Reuters

Plán předložený Radou pro spolupráci v Zálivu není první svého druhu a také reakce prezidenta Alího Abdalláha Sáliha je podobná, jako na ty předchozí. Jak řekl před svými stoupenci, iniciativu vítá, pokud celý proces předání moci zůstane v mantinelech jemenské ústavy. Komentátoři upozorňují, že si tím Sálih znovu nechává prostor k odmítnutí plánu.

Zatímco prezidentovi odpůrci dnešek nazvali ‚Pátkem poslední naděje‘ na jeho odchod, Sálihův tábor mluví o ‚Dni smíření‘.

Prezident prohlásil, že odpůrcům režimu bude dál čelit, i když zdůraznil, že to prý bude beze zbraní. Od ledna už v Jemenu zahynulo nejméně 130 lidí.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme