Summit střední Evropy úspěšný

Xenofobie a nacionalismus ohrožují demokratický vývoj v Evropě a jsou v rozporu s rozšířením Evropské unie a NATO. Ve Slovinsku se na tom shodli prezidenti zemí střední Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezidenti na summitu | Foto: Luboš Pavlíček

Podle slovinského prezidenta Kučana neexistuje alternativa k rozšíření Evropské unie. "Sjednocená Evropa by měla sahat až tam, kam sahají hodnoty jako demokracie, právní řád nebo politická kultura," soudí Milan Kučan. Podle něj se obyčejní lidé musejí dozvědět, co jim vstup do Evropské unie nebo Severoatlantické aliance přinese.

Václav Havel označil rozšíření Evropské unie za nezvratný proces, přestože dosud není jasné, o které země se "15" v první vlně rozšíří. "Už velmi brzy to rozhodnuto bude. Během dánského prezidenství Evropské unii, to znamená v druhé půlce tohoto roku už bude i v této věci nepochybně jasno. A ty země, s nimiž se jedná, nebudou-li té první vlně, rozhodně s nimi bude počítáno do druhé vlny rozšiřování."

Polský prezident Alexander Kwasniewski zase zdůraznil, že se na summitu sešly všechny hlavy států bývalé Jugoslávie. To podle něj znamená, že jugoslávský konflikt je definitivně minulostí. Jeho slova potvrzuje dohoda o sblížení mezi Jugoslávií a Chorvatskem, kterou na Bledu podepsaly prezidenti obou zemí.

Rakouský prezident Thomas Klestil je pro to, aby československé dekrety, které se týkají vyhánění po druhé světové válce, byly zrušeny "politickým nebo legislativním prohlášením". Klestil navíc požaduje "uznání morální odpovědnosti za spáchané bezpráví". Rakouský prezident také dnes dopoledne hovořil s českým prezidentem Václavem Havlem. Podle Havla se během rozhovoru tématu Benešových dekretů jen "trošku dotkli", stejně jako problému jaderné elektrárny Temelín.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme