Světové deníky o narůstajícím antisemitismu

Hlavními tématy dnešních prvních stránek zahraničního tisku je italské loučení s vojáky padlými v Iráku. Všímají si, že Schwarzenegger přináší změnu politického klimatu v Kalifornii a francouzské deníky si všímají narůstajícího antisemitismu ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Podívaná to byla neobyčejná, komentuje deník International Herald Tribune loučení italské veřejnosti s vojáky padlými v Iráku. Ačkoli tisíce lidí zaplnily jedno z největších náměstí v Římě v rušném večerním čase, zde by bylo slyšet padnout lístek růže, píše list. Ticho bylo pouze jedním způsobem, jak se přítomní rozhodli uctít památku 19 vojáků zabitých při atentátu v násíriji. Lidé neváhali stát tři hodiny ve tmě a mrholení, aby mohli projít kolem rakví válečných obětí a vzdát jim tak hold. Reakce Itálie na ztrátu svých vojáků je více než okázalá, domnívá se International Herald Tribune. V posledních dnech jsou všechny noviny plné příběhy válečných hrdinů a ani televize nešetří pláčem. Překvapující je, že tyto emoce nejsou doprovázeny protesty o špatném rozhodnutí italské vlády vyslat své vojáky do Iráku. Tím spíš, že Itálie je zemí, kde spousta občanů nesouhlasí s americkou strategií, zamýšlí se International Herald Tribune.

Arnold Schwarzenegger v pondělí oficiálně vstoupil do guvernérského úřadu kalifornského státu. Události se věnuje americký deník USA Today. Schwarzenegger se tak stal 38. guvernérem Kalifornie, přičemž svého předchůdce vyhodil ze sedla jako nezkušeného hráče. Bývalá filmová hvězda z řad republikánů sama sebe přirovnala k politickému nováčkovi, který byl zvolen s důvěrou a nadějí. Kalifornii pak vidí jako zlatý sen na mořském pobřeží, píše se v americkém listu. Tyto volby nebyly o odstranění jednoho muže. Šlo o změnu celého politického klimatu tohoto státu, prohlásil Schwarzenegger ve svém projevu. Nový guvernér se chce pustit do práce hned. V plánu má co nejrychlejší snížení nepopulární daně za řízení motorových vozidel. Dalším krokem bude mimo jiné zrušení právní normy, která umožňovala získat řidičský průkaz také ilegálním přistěhovalcům, dodává americký deník USA Today.

Francouzské sdělovací prostředky si všímají rostoucího antisemitismu v zemi i v Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z francouzských listů cituje zpravodaj Radiožurnálu v Paříži Jan Šmíd.

Velkou Británii přijede dnes navštívit americký prezident George Bush. Většina Britů ho přivítá víceméně radostně, prokázal to průzkum britského deníku The Guardian. Podle něj totiž 62 % Britů souhlasí s válečnou strategií Spojených států a věří, že Amerika je mocností, která dokáže zajistit mír ve světě. Pouze 15 % dotázaných neváhalo hlavního spojence nazvat říší zla. Britský premiér Tony Blair potvrdil, že bylo správným rozhodnutím pozvat amerického prezidenta, přestože na jeho bezpečnost musí být vynaloženy extrémně vysoké finanční prostředky. Během čtyřdenní návštěvy šéfa Bílého domu se totiž očekávají také silné protesty odpůrců amerických zásahů v Iráku, připomíná The Guardian. Přesto podle průzkumu si dvě třetiny Britů stojí za názorem, že přítomnost vojáků na Blízkém východě je oprávněná. Jednotky by neměly z Iráku odejít dříve, než bude situace více stabilizována, doplňuje britský list The Guardian.

V Polsku včera stávkovali horníci, informuje o tom polský deník Rzeczpospolita. Šestnáct dolů odmítlo těžit uhlí po celý den. Horníci protestovali proti vládnímu návrhu utlumit těžbu a zrušit čtyři uhelné sloje. Na to však vláda reagovala prohlášením, že se nejedná o likvidaci dolů, ale o restrukturalizaci. Generální stávka může způsobit krach celé uhelné společnosti, cituje polský deník ministerstvo hospodářství. Cílem programu není rušení dolů, ale sladění těžby s potřebami trhu. Podle úředníků je pak možno dělat jednotlivé korekce programu podle toho, jak se bude situace na světových trzích měnit. Horníci si ale pochvalovali, jak dobře se jim stávku podařilo zorganizovat. Hodlají tak dlouho protestovat, až donutí vládu zasednout k jednacímu stolu a dosáhnou pozitivního dialogu, uzavírá polský deník Rzeczpospolita.

Jan Šmíd, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme