Světové listy o leteckém neštěstí u Atén

Včera havaroval kyperský Boeing se 121 lidmi na palubě. Před necelými dvěma týdny se zázračně zachránilo více než 300 pasažérů z havarovaného letadla v Torontu, píše například britský Guardian. Pokud by se pasažérům francouzského airbusu nepodařilo tak zázračně uniknout, byl by srpen jedním z nejčernějších měsíců současné letecké historie, myslí si deník.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Měli bychom si ovšem uvědomit, že až na tyto dva případy dosahuje letecký průmysl v posledních letech vysokého stupně bezpečnosti.

Podle mezinárodních statistik nezemřel při letech registrovaných v Evropě, Severní Americe a Austrálii za poslední dva roky žádný člověk. Dokonce i v Africe a Asii je počet úmrtí na milión letů velice nízký. Smrt 121 lidí je obrovská tragédie a nelze ji zlehčovat. Na druhou stranu však odhalení příčin havárií pomáhá vylepšit bezpečnost letadel a v budoucnu tak ochrání životy dalších pasažérů, uzavírá britský Guardian.

Právě zahájenou likvidací židovských osad v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu se zabývá ve svém komentáři pravicový izraelský deník The Jerusalem Post. Z jeho dnešního vydání cituje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev: TISK

Německé listy pochopitelně sledují zejména tamní vnitropolitickou scénu. V září by se totiž měly konat volby a politické strany už začaly soupeřit o přízeň voličů. Minulý týden média komentovala skandální výroky Edmunda Stoibera, dnes si pro změnu vzala na mušku šéfa vládnoucí sociálně demokratické strany kancléře Gerharda Schrödera. Jeho strana totiž měla o víkendu první předvolební mítink.

Na sobotním setkání v Hannoveru varoval Schröder před vojenským řešením konfliktu s Íránem, shrnuje fakta berlínský list Der Tagesspiegel. Před třemi roky mimochodem také z Hannoveru brojil Schröder proti válce v Iráku. Byl sice znovu zvolen, ovšem válka beztak přišla. Teď opět brojí proti Bushovi a případné válce v Íránu, pokračuje deník. Jenže časy se mění a už je to trochu jinak: Schröder už znovu kancléřem být nemusí, ale válka proti Íránu být také nemusí, konstatuje Der Tagesspiegel.

Schröder chce vyhrát spolkové volby díky populistickému obrazu "mírového kancléře", tvrdí další německý list Financial Times Deutschland. Je to nejen velice nestydatý manévr, ale je to i velice špatné a hloupé politické jednání. Schröderova slova totiž signalizují íránskému vůdci, že Západ je rozdělen a že se Evropa bojí rázně odpovědět na íránské provokace, domnívá se německý deník.

Svět si dnes připomíná šedesátileté výročí japonské kapitulace. Deník The Japan Times dnes na toto téma zveřejnil editorial, ve kterém tvrdí, že názory Japonců na vlastní moderní minulost zdaleka nejsou jednotné. Japonsko fakticky začalo válku už v roce 1931 invazí do čínského Mandžuska. Ozbrojený konflikt tedy trval dlouhých 15 let a v celé asijsko-pacifické oblasti stál životy zhruba čtyřiadvaceti miliónů lidí - na japonské straně zahynuly 3 milióny osob. Před deseti lety, při padesátém výročí japonské kapitulace, vydala japonská vláda prohlášení, ve kterém se za činy Japonska ve druhé světové válce omluvila.

Přesto se v dnešním Japonsku bohužel objevují snahy válečnou historii zlehčovat, pokračuje deník. Důkazem je například kontroverzní učebnice dějepisu, která se dostala zhruba před dvěma měsíci do škol, nebo také vyjádření některých politiků. Neměli bychom se vyhýbat odpovědnosti za naši minulost, nabádá japonský list. Jedině tak se s ní konečně vyrovnáme, uzavírá svůj komentář deník The Japan Times.

Jiří Hošek, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme