Svobodná Evropa znovu vysílá do Afghánistánu

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda odpoledne začalo po letech znovu vysílat do Afghánistánu. Prozatím dvouhodinový program by se měl postupně rozšířit až na 12 hodin vysílání denně. Návrh na obnovu vysílání do této země podpořil loni v listopadu americký Kongres, a to v souvislosti s probíhající kampaní proti terorismu. Spojené státy na vybudování afghánské redakce uvolnily skoro 20 milionů dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rádio Svobodná Evropa | Foto: Jan Rosenauer

"Obsah je zaměřený na zpravodajství a rozbor událostí dne v celém Afghánistánu, objektivní, ne jenom od jedné nebo druhé frakce. Aby lidé v Afghánistánu byli lépe informováni o všem, co se děje v jejich zemi a o událostech v zahraničí, které se jich týkají", řekla o programu pro afghánské posluchače mluvčí Svobodné Evropy Sonja Winterová.

Rádio RFE/RL podle Winterové už nyní své posluchače v Afghánistánu má. Zatím ale jde jen jen o příslušníky jazykových menšin, kteří mohou sledovat vysílání do Íránu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Nízkého zájmu o právě zahajované vysílání se mluvčí neobává. Z amerických průzkumů totiž vyplývá, že asi 80 procent mužů v Afghánistánu vlastní rádio, schopné přijímat program šířený na krátkých vlnách.

České ministerstvo zahraničních věcí mezitím s Rádiem Svobodná Evropa stále jedná o jeho přestěhování mimo centrum Prahy. Sonja Winterová Radiožurnálu potvrdila, že zatím dostali na výběr z deseti objektů. Z nich ale jen jeden byl v hlavním městě, asi 15 kilometrů od současného sídla stanice v centru Prahy. "Nevím, jak to dopadá, ale myslím, že to byl první pokus, dá se možná identifikovat ještě něco lepšího".

Nejnovější jednání amerického velvyslance Craiga Stapletona a prezidenta rádia Toma Dinea s ministrem zahraničí Janem Kavanem o stěhování stanice se uskutečnila v úterý. Obě strany nechtějí ale zveřejnit žádné podrobnosti. Ministr Kavan v dnešním vysílání BBC jen řekl, že o úhradu nákladů spojených s plánovaným stěhováním by se měly podělit česká a americká strana. Naznačil, že přesun redaktorů by mohl proběhnout ještě do voleb.

Jana Zemanová, Marika Táborská, Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme