Sýrii vypršelo ultimátum Arabské ligy, násilí ale pokračuje dál

V poledne vypršelo Sýrii ultimátum, požadující aby povolila vstup zahraničních pozorovatelů do země. Damašek na lhůtu vyměřenou Ligou arabských států nezareagoval, sdružení proto termín odsunulo na dnešní půlnoc. Pozorovatelská mise má přispět k ukončení krvavých represí vůči odpůrcům vlády. Její vyslání je částí plánu, který Arabská liga sepsala už počátkem listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu vládního režimu v centru Damašku | Zdroj: ČTK

Sýrie na něj přistoupila, ochotná je ale přijmout maximálně čtyřicet pozorovatelů, a nikoli pět set, jak prosazuje panarabská organizace. Ta hrozí, že pokud Damašek neustoupí, projedná o víkendu hospodářské sankce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček mluví o aktuální situaci v Sýrii v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

Liga arabských států je ve velmi svízelné situaci. Pokud by nakonec Damašek přistoupil na to, že pozorovatelů bude skutečně 500 a ne jen 40, je určitá naděje, že by to přispělo k uklidnění situace a Arabská liga by před celým světem ukázala, na čem se dokázala přes určité vnitřní spory shodnout.

Naopak, když na to Damašek nepřistoupí, tak to Ligu tlačí k zavedení sankcí, kterými hrozí, což by jednak nepřiblížilo konec krize v Sýrii, a hlavně by to tlak ze Sýrie přeneslo dovnitř Arabské ligy.

K sankcím by mohlo patřit omezení bankovních operací, omezení styků se syrskou centrální vládou, zmrazení syrských peněz v zahraničí, zastavení letecké dopravy do syrských měst či omezení nějaké formy obchodů. Sankce by se do určité míry týkaly i zemí, které by je zavedly.

Pátek přinesl další náznaky, že dění v Sýrii se od pokojných protestů přesouvá do podoby otevřené ozbrojené revolty.

Syrské úřady oznámily zavraždění deseti příslušníků letectva protivládními ozbrojenci. Televize BBC zase v reportáži ukázala, jak si zběhové a další rebelové pašují do Sýrie zbraně ze sousedního Libanonu.

Syrská média označují arabský plán za součást Západem řízené nepřátelské kampaně.

Břetislav Tureček, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme